Logowanie

Gościmy

Odwiedza nas 230 gości oraz 1 użytkownik.

• Tomcat
Witamy, Gościu
Username: Password: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Czym się różnią łożyska?

Czym się różnią łożyska? 16 Cze 2016 19:30 #52383

• Bartosz
  • Bartosz's Avatar
  • Fresh Boarder
Na przykład czym się różnią łożysk abec 5 od abec 7 i 9
albo sg 7 i 9
albo ilq7 i ilq9

czy są jakieś odczuwalne różnice?

chce kupić łożyska do rolek, ale niestety nie wiem czy lepiej kupić tanie
czy lepiej dołóżyć i kupić te droższe

dziękuję za podpowiedzi pozdrawiam!
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Czym się różnią łożyska? 16 Cze 2016 21:16 #52385

• zając
  • zając's Avatar
  • Gold Boarder
Za niecodzienni.pl:
Najbardziej popularnym i najczęściej występującym rodzajem łożysk są tak zwane łożyska typu ABEC. Wymiary takiego łożyska to 8mm średnica wewnętrzna, 22mm średnica zewnętrzna oraz wysokość 7mm. Określenie ABEC to skrót od „Annular Bearing Engineering Commitee” wraz z numerem (nieparzystymi 1,3, 5, 7, 9) oznacza normę – jakość zastosowanych materiałów, parametry toczenia a pośrednio nawet ich przeznaczenie. Często spotykamy się z pytaniem, które łożyska będą najlepsze do moich rolek ? Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi a wszystko zależy od przeznaczenia. Łożyska z mniejszym numerem np. ABEC 1, 3 lub 5 będą wolniejsze ale bardziej wytrzymałe, te z większymi numerami są szybsze ale często szybciej się zużywają i wymagają dodatkowej uwagi. Przy wyborze łożysk warto pamiętać o kilku zasadach. Zasada nr 1 - łożyska o technicznej nazwie 608 lub zz608 potocznie zwane ABEC są kompatybilne. Oznacza to, że możemy stosować je zamiennie z używanymi łożyskami i nic nie stoi na przeszkodzie by obecnie używane łożysko ABEC7 zastąpić łożyskiem ILQ7 bądź SG7. Zasada nr 2 ABEC ABEC-owi nie jest równy. W naszej ofercie mamy łożyska oferowane przez najlepszych producentów jak Powerslide, K2, Rollerblade. W naszej ofercie znajdziecie łożyska w standardzie ABEC 5, ABEC 7, ABEC 9, ILQ 5, ILQ 7, ILQ 9 - również w wersji ILQ 9 PRO, HTO RACE oraz łożyska silikonowo żelowe SG w wersjach SG 5, SG 7, i SG 9.

To powinno coś wyjaśnić ;)

Aa, teraz czy kupić tanie czy nie - mogę się wypowiedzieć tylko ze swojego doświadczenia :)
Mianowicie kilka tygodni temu wymieniłam łożyska ABEC 7 na nowe prod. Wicked - polecane i nie najdroższe ale też nie jakieś ekstra drogie. Przejechałam na nich do 100 km i dziś zaczęły głośno oznajmiać swoją obecność. Tak więc trzeba będzie się nimi zająć w najbliższym czasie...
Ostatnio zmieniany: 16 Cze 2016 21:22 przez zając. Powód: dopisek o własnych doświadczeniach

Czym się różnią łożyska? 17 Cze 2016 07:03 #52386

Jesli nie jezdzisz zawodniczo jazdy szybkiej to w zasadzie sie nie roznia niczym poza cena.

Tj. róznia sie tym czym sa fabrycznie nasmarowane ale przede wszystkim tym jak o nie dbasz, tzn czym smarujesz i kiedy czyscisz. To jak szybko sie kreca zalezo od rodzaju i ilosci "smarowidla". Oliwka: smarujesz czesto/kreca sie lekko/szybko; smar: aplikujesz rzadko/kreca sie troche wolniej co w wiekoszsci rodzajow jazdy nie ma znaczenia.

Ja jezdze na takich za 80 gr sztuka: www.narolkach.pl/forum/27-maratony-/3552...inne?start=200#48633
Ostatnio zmieniany: 17 Cze 2016 07:12 przez Szyszkownik.

Czym się różnią łożyska? 17 Cze 2016 08:46 #52390

• fazi
  • fazi's Avatar
  • Expert Boarder
Tutaj masz wszystko wyjaśnione w kwestii łożysk: in-line.pl/index.php/sprzet/lozyska/
Z doświadczenia mogę dodać, iż łożyska polskiej produkcji określone jako ABEC1 po ok 1,2zł za sztukę lepiej mi się sprawują niż takie określane mianem ABEC5 a nawet 7 produkcji niewiadomej.
Natomiast jeśli chcesz poprawić komfort lub szybkość lepiej zainwestować w lepsze kółka co również było niejednokrotnie sugerowane na tym forum.
Jak odczytywać oznaczenia na kółkach?
Bardzo proszę: in-line.pl/index.php/sprzet/kolka/

Miłego czytania :)

Czym się różnią łożyska? 17 Cze 2016 10:01 #52393

• Bartosz
  • Bartosz's Avatar
  • Fresh Boarder
Bardzo wszystkim dziękuję za osiowy podpowiedzi,dobrze że zapytałem, widać że panowie znają się na rzeczy

Pytam ponieważ kiedyś dałem rolki do serwisu, aby mi wymienili kółka i łożyska

I kiedy je odebrałem, praktycznie nie dało się na nich jeździć, bardzo źle się krecily i każda byla uciążliwa

Czy to mogła być wina kół?
Czy może jest tak że jak się kupi te abec1 to trzeba je od razu nasmarować?
Chyba zdecyduję się na te abec1... bo po płacić ponad 100 jak te są dobre

Pozdrawiam ze Szwecji! Udanych meczy!

Czym się różnią łożyska? 17 Cze 2016 10:22 #52394

Czy to mogła być wina kół?
Jesli byly wieksze niz wczesniejsze i tarly o buta - to tak.

Jesli byly w dobrym rozmiarze to najprawdopodonbiej kwestia dobrego wmontowania lozysk w kola i spasowania tulejek - jesli to sie zrobi niewlasciwie to potem sruba "sciska" lozysko i nawet najlepsze nie bedzie pracowalo dobrze.

Ja kupilem najtansze, przejezdzilem cala zime, czasem w ciezkich warunkach - daja rade, 2-3x serwisowalem ale to bylo po jezdzie w mocnym deszczu, a czasem sniegu... Hulaja do tej pory.
Czy może jest tak że jak się kupi te abec1 to trzeba je od razu nasmarować?
Sa nasmarowane fabrycznie smarem, najczesciej tym gestym co ma takie wlasciwosci:
- kreca sie troche wolniej
- jesli dbasz (nie jezdzisz po wodzie, piachu i pyle), mozesz nieserwisowac nawet przez 2-3 lata

Czym się różnią łożyska? 17 Cze 2016 10:47 #52395

• Bartosz
  • Bartosz's Avatar
  • Fresh Boarder
A czy możesz powiedzieć coś więcej na temat spasowania tulejek?
Myślałem że wystarczy kupić dobry rozmiar i tyle, a nawet chciałem użyć tych co już mam bo są dobre, tylko łożyska mam zjechane
Ostatnio zmieniany: 17 Cze 2016 10:56 przez Bartosz.

Czym się różnią łożyska? 17 Cze 2016 11:02 #52397

Kup lozyska i zaloz z tym co masz :)

Dobieranie tulejek gdzie roznia sie one o 0,02 mm dotyczy w zasadzie wylacznie jazdy szybkiej.

Czym się różnią łożyska? 17 Cze 2016 11:23 #52398

• Bartosz
  • Bartosz's Avatar
  • Fresh Boarder
Ok, tak zrobię:)

Dzięki
Ostatnio zmieniany: 17 Cze 2016 11:27 przez Bartosz.

Czym się różnią łożyska? 17 Cze 2016 11:43 #52399

• Tomcat
  • Tomcat's Avatar
  • Platinum Boarder
Szyszkownik napisał:
Kup lozyska i zaloz z tym co masz :)

Dobieranie tulejek gdzie roznia sie one o 0,02 mm dotyczy w zasadzie wylacznie jazdy szybkiej.

Jak najbardziej załóż z tym co masz i zobacz co będzie.

Ale różnica z niedobranych tulejek może być porażająca i jak najbardziej widoczna przy zwykłej jeździe fitnesowej. No i łożyskom praca w niewłasciwym położeniu też dobrze nie robi.

Temat mnie dotknął jak zmieniłem kółka na Mattery i łożyska też na lepsze, a przynajmniej droższe ;-) Po założeniu z tulejkami jakie miałem z rollerblade strasznie hamowały po dokręceniu śrub. Nawet dwóch obrotów nie potrafiły zrobić. A z odkręconymi kółkami nie da się jeździć ;-)
Problem rozwiązały tulejki do AmWingów (Powerslide purpurowe) kupione u Zico oraz po kropelce kleju anaerobowego K2 na gwint, przez co przestałem się bać odkręcenia i nie dokręcałem tak mocno. ;-)
Ostatnio zmieniany: 17 Cze 2016 11:44 przez Tomcat.

Czym się różnią łożyska? 17 Cze 2016 11:52 #52400

Oj, tez sie nagimnastykowalem zeby zalozyc lozyska hybrydowe do matterow... A pewnie i tak nie jest optymalnie, ale to juz jak pojade do zico to mi dobierze.

Czym się różnią łożyska? 17 Cze 2016 12:02 #52401

• Bartosz
  • Bartosz's Avatar
  • Fresh Boarder
No tak, czyli diabeł tkwi w szczegółach, hehe

Teraz wiedząc to wszystko to na pewno perfekcyjnie wszystko sobie dopasuję

Wielkie dzięki for all:)

Czym się różnią łożyska? 08 Wrz 2016 18:03 #54176

• Maverick
  • Maverick's Avatar
  • Fresh Boarder
Hej
Mam pytanie czym różną się te dwa rodzaje łożysk? Jedne są Quad, a drugie Inline
bladeville.pl/p/lozyska-12/wicked-379/wi...?page=2#.V9GDxa3_gqI
bladeville.pl/p/lozyska-12/wicked-379/wi...?page=2#.V9GDxq3_gqI
bo na zdjęciach nie widzę różnicy.
Pozdrawiam

Czym się różnią łożyska? 08 Wrz 2016 18:10 #54177

• Sainti
  • Sainti's Avatar
  • Platinum Boarder
Łożyska niczym się nie różnią, ale może w opakowaniu trochę inne klucze się znajdują. Trudno stwierdzić na 100% bo nawet na stronie producenta są błędy w opisach zestawów.

Czym się różnią łożyska? 08 Wrz 2016 20:21 #54180

• Maverick
  • Maverick's Avatar
  • Fresh Boarder
No właśnie ciekawe, napisałem do bladevil zobaczymy co odpiszą

Czym się różnią łożyska? 09 Wrz 2016 09:22 #54190

• Maverick
  • Maverick's Avatar
  • Fresh Boarder
No i tak jak podejrzewałem wersja Quad ma klucze do wrotek a Inline do rolek, tylko ten opis jest mylący, że posiada i do tego i do tego.
Dzięki za pomoc :)
  • Strona:
  • 1