Logowanie

Gościmy

Odwiedza nas 58 gości oraz 2 użytkowników.

• Andreee
  • joannap
Witamy, Gościu
Username: Password: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: czyszczenie łożysk po zimie JAKI SMAR

czyszczenie łożysk po zimie JAKI SMAR 09 Kwi 2018 23:38 #66272

• Tomcat
  • Tomcat's Avatar
  • Platinum Boarder
Wpisznazwe napisał:
A ktoś coś na syntetyku silnikowym? Gdzieś coś ktoś kiedyś pisał, że OK.

Ta sama klasa szuwaksu co oliwka maszynowa. Masz, to można kapnąć. Cudów nie zrobi.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

czyszczenie łożysk po zimie JAKI SMAR 10 Kwi 2018 08:23 #66279

Uzywam do wielobiegowych piast rowerowych. Super działa :) Do rolek bym niepakowal bo to jednak jest chemia która ma dość specyficzny zapach.

czyszczenie łożysk po zimie JAKI SMAR 13 Kwi 2018 18:53 #66466

• Rolnik
  • Rolnik's Avatar
  • Junior Boarder
dobra, łożyska przeleżały ostatni tydzień. Powtarzam, mam SG7 ( nieotwieralne) więc będą półotwarte. Czym je nasmarować? Nie interesuje mnie każdorazowe smarowanie. Jezdzic bede 1-2 x tyg po ok 2h. Smarowanie co 10 h to dla mnie zdecydowanie za czesto.

Zakladamy, ze z racji tego iz mam otwarte lozyska, to bede unikal deszczu jak ognia.
Bo póki co poleciliści oprócz prolube i tego baby cream stwierdzając przy okazji, że dla mnie się nie nadają... heh

Co konkretnie zatem kupić w moim wypadku?

Aha, mam 1 łożysko z pogiętymi koszyczkami. Da sie same koszyczki dokupić i to naprawić czy śmietnik już i kupować nowe łożysko musze?
Ostatnio zmieniany: 13 Kwi 2018 18:53 przez Rolnik.

czyszczenie łożysk po zimie JAKI SMAR 13 Kwi 2018 22:09 #66467

• Tomcat
  • Tomcat's Avatar
  • Platinum Boarder
Zatem gęstszy smar. Po 30-50 km się rozjeździ i różnica będzie mała.
Dedykowany to np. ABA. Po taniości może być towot.
Niestety w półotwartym łożysku będzie Ci go trochę rzucać na tulejki.

Ja sam będę niedługo sprawdzał smar (smar, nie oliwkę) silikonowo-teflonowy. Brzmi dobrze.

czyszczenie łożysk po zimie JAKI SMAR 13 Kwi 2018 23:31 #66468

• qbajak
  • qbajak's Avatar
  • Platinum Boarder
Tomcat napisał:
Niestety w półotwartym łożysku będzie Ci go trochę rzucać na tulejki.

To już bardzo zależy od gęstości i lepkości smaru. W moim przypadku prawie cały lądował na tulejkach.

@Rolnik: jeśli koniecznie chcesz zostać przy swoich starych łożyskach - ja bym kupił najtańsze RS, i sprawdził czy osłonka nie pasuje (powinna). Dużo nie ryzykujesz nawet jak nie będzie pasowało, to będziesz miał łożyska na deszcz, śnieg i grad...
Aha, mam 1 łożysko z pogiętymi koszyczkami. Da sie same koszyczki dokupić i to naprawić czy śmietnik już i kupować nowe łożysko musze?

Skoro to były ZZ to koszyczek metalowy. On jest niestety nie do ruszenia i uważam, że powinieneś cobie kupić nowe łożysko. Pytanie też co znaczy pogięty?...

Niektóre, typowo rolkowe łożyska (te droższe) mają "bezstykowe" plastikowe koszyczki. Ich też raczej nie kupisz, ale są wyjmowalne, więc od biedy da się wymienić pomiędzy łożyskami. Chociaż nie ryzykowałabym stwierdzenia, że można to zrobić pomiędzy łożyskami innych producentów, lub nawet pomiędzy różnymi modelami tego samego producenta.

czyszczenie łożysk po zimie JAKI SMAR 13 Kwi 2018 23:46 #66471

• Andreee
  • Andreee's Avatar
  • Moderator
Nie jest nigdzie powiedziane, ze koniecznie musisz oslonke zdejmowac. Ja nigdy nie zdejmowalem w swoich SG i nic im nie bylo. Indywidualne podejscie kazdego rolkarza. Jedni zdejmuja, inni nie zdejmuja. Zalezy jak lezy :)

czyszczenie łożysk po zimie JAKI SMAR 13 Kwi 2018 23:54 #66472

• qbajak
  • qbajak's Avatar
  • Platinum Boarder
Andreee napisał:
Nie jest nigdzie powiedziane, ze koniecznie musisz oslonke zdejmowac.

Skoro wie że koszyczek pogięty to już chyba jednak zdjął ;).

Ale masz rację, da się i bez zdejmowania. Moje pierwsze próby z zamkniętymi łożyskami to chyba było WD-40 (coby syf i rdzę wypłukać) + benzyna ekstracyjna (coby WD-40 i resztę syfu wypłukać) + kolejny smar pod ciśnieniem (coby łożyska naoliwić).

Z perspektywy czasu - takie podejście ma same minusy:
1) masa roboty
2) i tak nie widać czy zrobiło się dobrze czy nie...

czyszczenie łożysk po zimie JAKI SMAR 14 Kwi 2018 00:04 #66473

• Rolnik
  • Rolnik's Avatar
  • Junior Boarder
moje łożyska przeżyły tuż przez końcem sezonu ze 3 deszczyki, 1 burze, i 1 śnieżek a ich czyściłem po tych akcjach tylko utopiłem na zime w benzynie bez otwierania......

Więc wolałem otworzyć bo część się nie kręciła i czysci tak benzyną ekstrakcyjną. Do tej pory 5 się kręci beznadziejnie ( cos im zawadza). 5 dość dobrze i 5 bardzo dobrze.

Te felerne musze czyms jeszcze doczyscic. Tylko sie zastanawiam czy jak nasmaruje łożyska tym tawotem to te sg7 będą faktycznie wydajniejsze, szybsze, plynniejsze itd niz to tanie barachło po 80 groszy za sztuke o którym ktoś wspomina. ?!?!?!

Smar taki moze byc?
allegro.pl/smar-litowy-50ml-do-lozysk-to...ych-i7254905196.html

czyszczenie łożysk po zimie JAKI SMAR 14 Kwi 2018 00:38 #66475

• qbajak
  • qbajak's Avatar
  • Platinum Boarder
Rolnik napisał:
Te felerne musze czyms jeszcze doczyscic. Tylko sie zastanawiam czy jak nasmaruje łożyska tym tawotem to te sg7 będą faktycznie wydajniejsze, szybsze, plynniejsze itd niz to tanie barachło po 80 groszy za sztuke o którym ktoś wspomina. ?!?!?!

Jak znam życie to nie, nie i nie. Smarując sam (smarem) i tak walniesz za dużo. Łożyska po takich zabiegach zawsze mulą. Tak jak pisał Tomcat - smarowane (smarem) łożyska potrzebują ok. 30-50km żeby się rozkręciły... i wtedy dalej nie osiągną tego co masz na oliwce.

"Tanie barachło" ma wlewany smar mechanicznie - oni dają tyle, żeby było dobrze - co wcale nie oznacza, że będzie dobrze po 3-4 deszczach.

Ogólna zasada jest taka:
1) Oliwka jest "szybsza" niż smar
2) Smar jest "wytrzymalszy" niż oliwka

Cała reszta to cierpliwość i czas jaki użytkownik może i chce poświęcić na utrzymanie (serwisowanie) łożysk oraz na eksperymenty...

Ja po 3 latach zabawy wybieram do jazdy codziennej wybieram smar - z tego samego powodu co Ty - nie chcę mi się (znudziło mi się) serwisowanie co chwila...

Nie używałem, więc się nie wypowiem....

czyszczenie łożysk po zimie JAKI SMAR 14 Kwi 2018 07:59 #66476

• Lotnik
  • Lotnik's Avatar
  • Platinum Boarder
Od samego początku odkąd serwisuję rolki używam oliwki. Nigdy nie zapisywałem, po ilu godzinach ponownie oliwiłem ale na pewno nie było to co 10h jazdy. Prędzej po 20h a i tak serwisuję je częściej niż jest to potrzebne. Z tym, że ja nie jeżdżę po deszczu i nie mam problemu z robieniem serwisu. Przy okazji obracam i wymieniam miejscami kółka.

czyszczenie łożysk po zimie JAKI SMAR 14 Kwi 2018 09:34 #66478

• Andreee
  • Andreee's Avatar
  • Moderator
Kilka razy mnie lekki deszcz złapał. Nigdy nie jeżdżę po mokrym. Nawet nie chodzi o te łożyska. Na rolkach po prostu po mokrym nie da się jeździć:) można się zabić, albo kogoś rozjechać, tak ślisko. Hamowanie ZEROWE, jak na lodowisku. Taka jazda nie ma sensu.
Jeśli mnie ten deszcz lekki spotkał, to starałem się jakoś dojechać do celu. Nie było to latwe.
Chyba że ktoś trenuje SPEED, zawody itp.. To już inna bajka...
Ja jeżdżę tylko po mieście i deszczu boję się jak diabeł święconej wody ;)
Ostatnio zmieniany: 14 Kwi 2018 09:38 przez Andreee.

czyszczenie łożysk po zimie JAKI SMAR 14 Kwi 2018 15:45 #66489

• Rolnik
  • Rolnik's Avatar
  • Junior Boarder
Lotnik napisał:
Od samego początku odkąd serwisuję rolki używam oliwki. Nigdy nie zapisywałem, po ilu godzinach ponownie oliwiłem ale na pewno nie było to co 10h jazdy. Prędzej po 20h a i tak serwisuję je częściej niż jest to potrzebne. Z tym, że ja nie jeżdżę po deszczu i nie mam problemu z robieniem serwisu. Przy okazji obracam i wymieniam miejscami kółka.

Pisałem przecież, że nie zamierzam jezdzic po deszczu. Wspomniałem o incydentach po których musiałem wszystko rozebrac i płukać bo chrobotało mocno i obawiałem się rdzy.

gdzie kupie tego tawota w ilosci dla normalnego człowieka. Nie potrzebuje wiadra.

czyszczenie łożysk po zimie JAKI SMAR 14 Kwi 2018 17:35 #66491

• Lotnik
  • Lotnik's Avatar
  • Platinum Boarder
Nie wiem, nie używam. Leroy Merlin? Castorama?

czyszczenie łożysk po zimie JAKI SMAR 14 Kwi 2018 18:50 #66493

• Rolnik
  • Rolnik's Avatar
  • Junior Boarder
Pytanie jest raczej do tych co używają.... i kupowali konkretny produkt... :P

czyszczenie łożysk po zimie JAKI SMAR 14 Kwi 2018 19:18 #66494

• qbajak
  • qbajak's Avatar
  • Platinum Boarder
Rolnik napisał:
Pytanie jest raczej do tych co używają.... i kupowali konkretny produkt... :P
Lotnik napisał:
Nie wiem, nie używam. Leroy Merlin? Castorama?

Obi... A tak na poważnie to małe tubki różnych smarów w cenach 10-15PLN znajdziesz w każdym z hipermarketów. Zwykle jest jakiś dział z kosmetykami do samochodów i innymi narzędziami - szukaj mniej więcej tam. Albo spytaj obsługi...

czyszczenie łożysk po zimie JAKI SMAR 14 Kwi 2018 20:29 #66498

• Rolnik
  • Rolnik's Avatar
  • Junior Boarder
Ale małe tubki z czym? Kompletnie się nie znam na smarach....

allegro.pl/smar-litowy-50ml-do-lozysk-to...ych-i7254905196.html czyli łt43

oraz tawot ale przy tawocie napisane, że jest do ślizgowych łożysk a nie tocznych
allegro.pl/smar-maszynowy-50ml-do-lozysk...0ml-i7254893521.html
Ostatnio zmieniany: 14 Kwi 2018 20:32 przez Rolnik.

czyszczenie łożysk po zimie JAKI SMAR 14 Kwi 2018 21:17 #66499

Ja do rolek koleżanki użyłem tego:
przydatny.pl/pl/p/Smar-Silikonowy-50ml/2...4IuRtXIaAsPjEALw_wcB
dość gęsty, ale wg mnie się nadaje, jeśli będę potrzebował to też tym wysmaruje ;)

czyszczenie łożysk po zimie JAKI SMAR 14 Kwi 2018 21:21 #66500

• qbajak
  • qbajak's Avatar
  • Platinum Boarder
Widzę, że Cie ciągnie do tego litowego :)... Jak dla mnie może być, choć jak pisałem wcześniej ja go nie używałem, nie wiem jaką ma gęstość jak cuchnie, jak się nakłada itp.

Kup, sprawdź i podziel się opinią dla potomnych.

I żeby Cie uspokoić: jest zerowa szansa, że uszkodzisz sobie łożysko stosując jakimkolwiek smar/oliwkę. Ich mnogość na rynku wynika z dwóch rzeczy:
1) Różnego przeznaczenia ze względu na warunki pracy
2) Marketingu.

W przypadku 1) uważam, że łożyska w rolkach nawet nie mają szans zbliżyć się do skrajnych warunków brzegowych jakiegokolwiek smarowidła. Przypadku 2) chyba nie muszę rozwijać?

Ponadto z tego co na szybko popatrzyłem ten litowy różni się od towotu rodzajem zagęstnika (w litowym lit, w towocie wapń). Czy to źle czy dobrze nie mam pojęcia, ale tak jak pisałem wcześniej - łożyska dobie nie uszkodzisz, możesz jedynie dojść do wniosku, że taki a siaki smar Ci nie pasuje bo... (tu wstaw milion swoich powodów).

Jeśli natomiast chcesz konkretne produkty, to ja aktualnie używam takiego:
www.cyklomania.pl/cyclon-smar-do-lozysk-...be-150ml,id9958.html

Kupiłem go w pierwszym lepszym sklepie rowerowym - przejeżdżałem obok, chyba padało i szlag mnie strzelił, na myśl o kolejnym serwisie oliwkowanych łożysk. Dałem za niego 34PLN - i nie dlatego że jest super hiper extra dedykowanym smarem - ale dlatego, że stał na półce w rowerowym - czyli był "specjalistyczny" (czyli cena wynikająca z patrz 2)). Używam go do teraz, tylko dlatego, że go mam. Jak się skończy to pójdę do marketu i wezmę jeden z tańszych...

czyszczenie łożysk po zimie JAKI SMAR 15 Kwi 2018 08:50 #66504

• Glen
  • Glen's Avatar
  • Fresh Boarder
Na cenę smaru oczywiście ma wpływa marketing, ale niemałe znaczenie ma również to z czego jest on zrobiony. Łożyskami rolkowymi jeszcze się nie zajmowałem, ale jako świr idealnego kręcenia kół rowerowych stwierdzam że smar w łożyskach ma znaczenie. Choć o wiele większe znaczenie ma to w jakich warunkach pracują i czy dbamy o ich serwis.

Grafitowego smaru nie używa się do łożysk tocznych bo się szybko grzeją i ścierają.
WD40 itp. nie nadaje się do niczego co ma w sobie gumę(uszczelki). Guma po tym traci swoją elastyczność, starzeje się, parcieje itp.
Oleje silnikowe jak wszystkie ropopochodne też niszczą gumę.
Oleje silikonowe słabo smarują na styku metal/metal.
Towot bardzo gęstnieje w niskiej temperaturze.
qbajak wspomniał, że niektóre łożyska mają plastikowe koszyczki - tam też bym nie ładował wd40 ani nic ropopochodnego.

Z tego co tu piszecie to upierdliwa sprawa z tymi rolkowymi łożyskami. Zaglądać do nich co 10-20h trochę denerwuje.

czyszczenie łożysk po zimie JAKI SMAR 15 Kwi 2018 15:40 #66513

• Tomcat
  • Tomcat's Avatar
  • Platinum Boarder
Glen napisał:
qbajak wspomniał, że niektóre łożyska mają plastikowe koszyczki - tam też bym nie ładował wd40 ani nic ropopochodnego.

Z tego co tu piszecie to upierdliwa sprawa z tymi rolkowymi łożyskami. Zaglądać do nich co 10-20h trochę denerwuje.

Nylonowe koszyczki. Top class.

Coś za coś. Wiesz, niektórzy za komplet łożysk potrafią dać 1000 zł.
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3