Logowanie

Gościmy

Odwiedza nas 301 gości oraz 1 użytkownik.

• g_kamyk
Witamy, Gościu
Username: Password: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Jazda szybka, długie dystanse, zawody i inne (:

Jazda szybka, długie dystanse, zawody i inne (: 12 Sie 2015 09:14 #47670

Ja tez ciezki nie jestem, 85 mi starcza, choc czasem kusi zeby sprobowac 86, choc za twarde tez nie sa dobre.

Mattery i ich skala twardosci... F1 to jest tak ~85A, różnie przeliczaja, wiekszosc uwaza ze F1=85A, spotkalem sie jednak z tym ze jest to 86, wiec do konca nie wiem... Masz jakies dokladniejsze dane?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Jazda szybka, długie dystanse, zawody i inne (: 12 Sie 2015 09:20 #47671

• lipq
  • lipq's Avatar
  • Platinum Boarder
No właśnie słyszałem że F1 ~ 86A.

Dokładnych informacji nie szukałem

Jazda szybka, długie dystanse, zawody i inne (: 12 Sie 2015 09:44 #47672

To ze statystyki u mnie czesciej bywalo ze 85.

Jakby przyjac ze F00 to jest 87 to wtedy mialoby sens, ale rownie - choc malo prawdopodobne dla mnie - dobrze F00 to moze byc 88. Jak gadalem na stoiskach ze sprzetem na zawodach to roznie mowili, ze 85, ze cos jakby pomiedzy 85-86, takze nie ma pewnie jednoznaczego przelicznika.
Ostatnio zmieniany: 12 Sie 2015 09:45 przez Szyszkownik.

Jazda szybka, długie dystanse, zawody i inne (: 12 Sie 2015 10:05 #47673

• lipq
  • lipq's Avatar
  • Platinum Boarder
Zapewne masz rację, że się nie da tego 1-1 przeliczyć.

A ja sobie poluję na niski but na wrotkarskim targu od jakiegoś czasu :)

Jak się coś trafi to sobie przerzucę szynę z tempestów do drugiego bucika :)

Jazda szybka, długie dystanse, zawody i inne (: 12 Sie 2015 23:29 #47685

• Sainti
  • Sainti's Avatar
  • Platinum Boarder
Szyszkownik napisał:
Mysle ze dasz rade (: Daj znac jaki czas uzyskasz, w ogole napisz cos o tych zawodach: ilu ludzi, jaka trasa, jaka jakosc trasy, co dają w ramach pakietu B)
Dzięki. Muszę chyba jakiś większy opis po całej imprezie zrobić, bo ostatnio znajomi się zainteresowali maratonem na rolkach i są ciekawi jak to wygląda. Może uda mi się kogoś z okolicy namówić takim opisem na start. :)

lipq napisał:
Dziś stwierdziłem, że sprawdzę czy dam radę zjechać do 1h40m na maratonie.
I efekt niestety mnie nie zadowala
Na zawodach będzie lepiej. Dużo łatwiej utrzymać dobre tempo jeśli jedziesz z kimś. Być może się gdzieś spotkamy na trasie i będzie okazja do współpracy nad dobrym wynikiem. :)

Odnośnie kółek, to mam Juice F1 do slalomu i według mnie twardością są zbliżone do 85A w Powerslide Infinity, ale są bardziej sprężyste. Myślę, że nie warto sugerować się tymi numerkami od twardości, bo mogą być różnice we właściwościach w zależności od producenta i typu kółka. Podoba mi się ten system Mattera, gdzie jest po prostu podział na twarde, średnie, miękkie (F0, F1, F2).

Jazda szybka, długie dystanse, zawody i inne (: 13 Sie 2015 07:14 #47686

Opisz jak sie jechalo w maratonie. Z moich obserwacji ludzi, ktorzy nie chca brac udzialu w zawodach zauwazylem takie podejscia:
- boje sie ze bede ostatni/a;
- nie dam rady i inne "ale";
- slowo "maraton" jako synonim morderczego wysilku, i jego skojarzenia z wysilkiem w maratonie biegowym i koniecznoscia dlugich przygotowan;
- wyglad i sprzet pro lub "pro" zawodnikow;
- dostrzeganie w zawodach wylacznie rywalizacji;

Co ja mysle na ten temat:
- ostatni ma najlepiej, czasem nawet wiecej milych emocji i wsparcia od ludzi niz ten pierwszy, bylem swiadkiem jak kobieta przyjechala ostatnia, a potem sie okazalo ze w swojej kategorii byla jedyna a wiec pierwsza, no i dostala puchar (: symboliczne (: warto (:
- wymowka zeby czegos nie zrobic zawsze sie znajdzie,
- maraton rolkowy (limit czasowy 2,5-3h) pokona osoba o przecietnym poziomie wysportowania - jezdzaca wiecej rekreacyjnie (gorne limity czasowe organizatorow 2,5-3h), fitnessowo bez najmniejszego problemu w czasie okolo 2-2,5h, nie wymaga to takich przygotowan jak do maratonu biegowego. Oczywiscie obciazenia dla organizmu podczas jazdy sa duzo mniejsze; wysilkowo odpowiednikiem biegu na 42km jest jazda na rolkach na dystansie ok 100-110 km; Do pokonania maratonu rolkowego nie trzeba sie specjalnie przygotowywac - jezdzisz duzo rekreacyjnie lub fitnessowo - dasz rade "z biegu"; chcesz osiagnac dobry czas? Trzeba trenowac.
- nie przejmowac sie innymi (:
- jade dla siebie, jak poprawie swoj czas to super, akurat jazda na rolkach daje mozliwosc walki z samym soba, a gdzies "w tle" z innymi, jesli ktos znajduje w tym radoche to ma;

Zawody to super okazja do poznania nowych ludzi, nabycia doswiadczenia (na jakimolwiek etapie umiejetnosci sie to przydaje), poznania nowych miejsc i tras i jeszcze wielu innych wrazen, dla mnie duzo wazniejszych niz wynik. A wynik? Poprawic swoj czas, miejsce obojetne (:
twarde, średnie, miękkie (F0, F1, F2).
No, tylko co to znaczy np "twarde"? kazdy inaczej odbiera, to jest troche tak jak wezmiesz 3-4 buty o numerze np. 43 i bedzie miedzy nimi 15 mm roznicy, a "rozmiar" przeciez ten sam.. No i sa jeszcze F00 i F3. Tak czy tak wg wiekszosci ludzi F1 to jest cos w okolicach 85-86.

Ale gdyby ktos zrobil powazniejsze testy i opisal to milo (: Albo zeby wiecej ludzi sie wypowiedzialo tak jak Ty.
Być może się gdzieś spotkamy na trasie i będzie okazja do współpracy nad dobrym wynikiem.

Chetnie (: Osobiscie preferuje jazde samemu, nie przepadam za "pociagami" i ogladaniem meskich tylkow, lubie sobie poogladac widoczki, no i lepiej sie kontroluje trase (potencjalne przeszkody itp), ciekawi mnie tez ile jestem w stanie tylko z siebie wycisnac. Rzadko jezdze w grupie, ale sa takie zawody, ze w zasadzie nie da sie inaczej, takze nie mowie "nie", ale preferuje sam. Tak , wiem ze czasy wtedy sa gorsze (:
Ostatnio zmieniany: 13 Sie 2015 07:30 przez Szyszkownik.

Jazda szybka, długie dystanse, zawody i inne (: 14 Sie 2015 04:40 #47713

• Sainti
  • Sainti's Avatar
  • Platinum Boarder
Dzięki za opisanie swoich przemyśleń. Mocno się pokrywają z moimi. Na razie jednak startowałem tylko raz, więc postaram się jeszcze zebrać doświadczenia z Gdańska i coś o tym napisać.

Odnośnie twardości kółek, to ta subiektywność w odczuciach bardzo mi się kłóci z ocenianiem kółek tylko w ogólnie przyjętej skali twardości. Jak zaczynałem, to kupowałem tanie kółka i mimo takiej samej twardości trochę loterią było jak wytrzymałe będą. Już w lepszych rolkach też widzę na przykład, że twardość wcale nie determinuje przyczepności kółka i można zrobić kółko nieco twardsze, ale bardziej przyczepne.
Widziałem film o kółkach Mattera i tam polecali zacząć od kółek o twardości F1 i w zależności właśnie od odczucia w przyczepności zmieniać w którąś stronę F0 lub F2. Wiem, że to mało efektywne pod względem ekonomicznym, ale widzę sens w takim podejściu do wydajności. Gorzej będzie jeśli każdy producent wprowadzi sobie swoją skalę. ;)

Szyszkownik napisał:
Chetnie (:
To akurat była propozycja bardziej do lipqa, skoro obaj będziemy jechać w Gdańsku i chyba podobnym tempem. Z Tobą jednak też bym chętnie pojechał, ale raczej jeszcze trochę treningu mnie czeka. :)

Z tą jazdą z kimś nie chodziło mi o "pociągi" (chociaż nie zaprzeczam, że one są bardzo efektywne), ale po prostu jazda w pobliżu kogoś, kto daje jakiś punkt odniesienia. Na pierwszych zawodach "złapałem się" jednej dziewczyny i większość wyścigu przejechaliśmy w odległości kilkunastu metrów od siebie (nie chciałem jechać za blisko, bo to chyba wbrew regulaminowi). Czasami ona była z przodu i dyktowała tempo, czasami ja - w zależności, kto miał więcej siły. Może to trochę dziwne, ale podobały mi się też momenty, kiedy byłem dublowany. Oprócz tego, że mogłem zobaczyć jak jeżdżą najlepsi (na starcie uciekli i tyle ich wtedy widziałem), to jeszcze przez chwilę mogłem spróbować dotrzymać im kroku. Myślę, że w moim przypadku to dużo dało i jeśli bym miał jechać maraton jako "jazdę indywidualną na czas", to miałbym gorszy wynik.

Jazda szybka, długie dystanse, zawody i inne (: 14 Sie 2015 07:23 #47714

Czekam na Twoja opinie o Gdansku bo tam jeszcze nie bylem.

Kiedys mysle tez o Berlinie - najwieksza impreza na swiecie - 5-6k rolkarzy na starcie.

Z kolkami to jest dobre podejscie, tylko ze ja moje pierwsze amwingi dojezdzam dopiero po 3cim sezonie... Obecnie maja juz ~95 mm a nie 100 i wnet ida do kosza, ale wytrzymaly sporo, w tym 2 zimy i jazde raczej w mocno scierajacych warunkach (piasek itp). W przyszlym roku bede kupowac rolki u Zico, zobaczymy co doradzi. Jesli chodzi o topowe kolka to na zawodach widuje glownie Atomy (boom) i Mattery (g13), czasem mpc.
(nie chciałem jechać za blisko, bo to chyba wbrew regulaminowi)
Tylko na warszawskim rollercup, gdzie regulamin precyzuje nawet rodzaj kasku i wyglada jak na mistrzostwa swiata, nie wolno jechac w grupie mezczyznom z kobietami. Babeczki same, faceci sami. Normalnienie jest to zabronione.

Najlepsi czasem jezdza bardzo powoli. Widac, ze to sa taktyczne momenty, kazdy czeka az inny wyrwie na przodu grupy i pociagnie. W ogole charakterystyczne dla czolowki jest to ze zaczynaja bardzo mocno, a potem wyraznie slabna, w Wwie gdzie w wynikach byly miedzyczasy na kazde okrazenie pozwolily mi to przeanalizowac (: i bylo duzo ciekawych wnioskow, kiedys wrzuce te tabelke (:

Jesli chodzi o kolka, ostatnio zrobilem test:
AmWing jets, zielone, majace za soba 2,5 sezonu przebiegu vs nowe AmWingTurbo (ok 150 km przebiegu), dystans 3,5 km. Przejechane w podobnym tempie wysilkowym - 20 sek roznicy B) Warunki optymalne - brak wiatru.
Ostatnio zmieniany: 14 Sie 2015 07:27 przez Szyszkownik.

Jazda szybka, długie dystanse, zawody i inne (: 15 Sie 2015 20:54 #47725

• bj43
  • bj43's Avatar
  • Platinum Boarder
Szyszkownik napisał:
...
Jesli chodzi o kolka, ostatnio zrobilem test:
AmWing jets, zielone, majace za soba 2,5 sezonu przebiegu vs nowe AmWingTurbo (ok 150 km przebiegu), dystans 3,5 km. Przejechane w podobnym tempie wysilkowym - 20 sek roznicy B) Warunki optymalne - brak wiatru.
Wynik testu byłby ciekawy tylko wtedy, gdyby okazało się, że stare, zjeżdżone kółka są szybsze od tych nowych. Jeśli tak nie jest, to wynik testu nie jest niespodzianką.

Jazda szybka, długie dystanse, zawody i inne (: 16 Sie 2015 09:26 #47732

Dla mnie jest ciekawy rowniez teraz (:

Starawy artykul, ale zawiera sporo informacji nt jazdy i treningu, moze sie komus przyda, sam oczywiscie skorzystam:

www.inlineplanet.com/2006-03/10-publow.html

www.inlineplanet.com/2006-03/24-publow.html

www.inlineplanet.com/2006-04/07/publow3.html

www.inlineplanet.com/2006-05/05/publow-4.html
Ostatnio zmieniany: 16 Sie 2015 10:42 przez Szyszkownik.

Jazda szybka, długie dystanse, zawody i inne (: 17 Sie 2015 00:38 #47742

• Davaeorn
  • Davaeorn's Avatar
  • Senior Boarder
swoją drogą, czytając te teksty zacząłem się zastanawiać nad jedną kwestią.

Mianowicie, czy są organizowane zawody w 'jeździe indywidualnej na czas'? Bo jeśli przyjąć za fakt to, że jadąc w grupie oszczędzamy 30% energii, to takie zawody mogłyby dać ciekawe wyniki w stosunku do 'tradycyjnych' zawodów. Bo ja rozumiem, strategia jazdy, umiejętność jazdy w grupie itd ale jednak formę definiuje raczej jazda solo.

Poza tym, jeśli ktoś jest socjopatą to może nie lubić jeździć z innymi :P

Jazda szybka, długie dystanse, zawody i inne (: 17 Sie 2015 06:37 #47743

Ja tez wole jezdzic sam, bo wtedy wiem, ze ten czas jest "moj". Jest nawet jedna pani z Krakowa, ktora slynela z kartki przyklejonej na plecach z napisalem "keep out" :side: :silly: :laugh:

Nikt na szczescie nie kaze jezdzic w grupach, choc gdyby chciec celowac w wygrana to obawiam sie, ze nie da sie inaczej, jesli to jest 30% energii.

Sa zawody w jezdzie na czas, ale bardzo rzadkie, spotkalem sie z nimi tylko raz w ramach eventu lausitzer seenland w Niemczech. Dystans 10 km.
Ostatnio zmieniany: 17 Sie 2015 06:50 przez Szyszkownik.

Jazda szybka, długie dystanse, zawody i inne (: 18 Sie 2015 16:56 #47771

Davaeorn napisał:
swoją drogą, czytając te teksty zacząłem się zastanawiać nad jedną kwestią.

Mianowicie, czy są organizowane zawody w 'jeździe indywidualnej na czas'? ..

...

W Polsce (z tego co wiem) od 2008r były tylko jedne takie zawody. Jurajska Liga Wrotkarska 2012 - Olsztyn (nie ten ogólnie znany). Jazda indywidualna na czas. 5km. 29.07.2012. ;)

Jazda szybka, długie dystanse, zawody i inne (: 22 Sie 2015 19:21 #47800

Postanowione: Chce zrobic te trase na rolkach. Pod gore (:

stelvio-pass-2.jpg

Stelvio pass, ~23 km, ponad 1800 m przewyzszenia.
Ostatnio zmieniany: 22 Sie 2015 19:22 przez Szyszkownik.

Jazda szybka, długie dystanse, zawody i inne (: 22 Sie 2015 19:40 #47801

• Szafa76
  • Szafa76's Avatar
  • Moderator
No dobra pod górę wyjedziesz :) a co z powrotem zjazd czy na piechotę ? ;) :woohoo:

Jazda szybka, długie dystanse, zawody i inne (: 22 Sie 2015 20:32 #47803

No, nie zjade :P

Jest wstepny plan, na zasadzie wilk, owca i kapusta (; Ale to jeszcze sie dogra jak sie okaze czy jade sam czy tez bede mial jakas pomoc (: Jesli sam to mam ogarniete: auto, rower i rolki :silly: da sie to rozegrac bez schodzenia (:
Ostatnio zmieniany: 22 Sie 2015 20:33 przez Szyszkownik.

Jazda szybka, długie dystanse, zawody i inne (: 22 Sie 2015 20:41 #47805

• Szafa76
  • Szafa76's Avatar
  • Moderator
Kolarze śmigający w Giro d'Italia mają tam zazwyczaj odcinek specjalny :) Chylę czoła żeby porwać się na taki podjazd kondychę trzeba mieć zajebistą :woohoo:

Jazda szybka, długie dystanse, zawody i inne (: 22 Sie 2015 20:50 #47806

Bez przygotowania bez szans, planuje to na przyszly sezon (:

Jazda szybka, długie dystanse, zawody i inne (: 23 Sie 2015 15:58 #47815

• lipq
  • lipq's Avatar
  • Platinum Boarder
Maraton sierpniowy zaliczony:)
1h 45m wykręciłem.

Fajne sa takie imprezy:)

Czekam na czas od Saintiego.
Ostatnio zmieniany: 23 Sie 2015 15:59 przez lipq.

Jazda szybka, długie dystanse, zawody i inne (: 23 Sie 2015 17:50 #47816

Gratulacje, jestem pod wrazeniem czasu (: Napisz cos wiecej o tym jak sie jechalo, jaki sprzet, ile ludzi, jaka trasa, co w pakiecie itp (: