Logowanie

Gościmy

Odwiedza nas 91 gości oraz 1 użytkownik.

• fasol
Witamy, Gościu
Username: Password: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Rolka freestajlowa > rolka maratonowa

Rolka freestajlowa > rolka maratonowa 11 Paź 2007 13:04 #10356

• miko
  • miko's Avatar
  • Moderator
Zrobiłem ostatnio pewne wesołe doświadczenie. Jeśli jakiś bananowy firstajler(ka) chciałaby dostosować swoją rolkę do stabilniejszej jazdy (półmaraton w poznaniu), to tutaj jest prosta, wręcz bana(l)na solucja, która sam przetestowałem i która chciałem się podzielić

(Trochę z przymrużeniem oka)

Bierzemy rolkę freestajlową z bananem. Możemy wziąść nawet dwie.
Dokonujemy klasycznej, wszystkim znanej rotacji kółek. (na obrazku)

Rolka nagle staje się stabilna i można jechać półmaraton!
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

O:Rolka freestajlowa > rolka maratonowa 11 Paź 2007 14:41 #10358

• Agent L
  • Agent L's Avatar
  • Platinum Boarder
Tylko teraz nie możesz na niej jeździć aż do maratonu : P

O:Rolka freestajlowa > rolka maratonowa 11 Paź 2007 15:20 #10359

• iskierka
  • iskierka's Avatar
  • Expert Boarder
miko napisał:
Zrobiłem ostatnio pewne wesołe doświadczenie. Jeśli jakiś bananowy firstajler(ka) chciałaby dostosować swoją rolkę do stabilniejszej jazdy (półmaraton w poznaniu), to tutaj jest prosta, wręcz bana(l)na solucja, która sam przetestowałem i która chciałem się podzielić

czyli jedno środkowe kółeczko (z większą średnicą) idzie do przodu drugie do tyłu, a te z przodu i z tyłu (z mniejszą średnicą) przekładamy do środka 0-o-o-0 :woohoo:

P.S. Miko a próbowałeś na takim "odwrotnym bananie" zrobić "crazy"? :laugh:

O:Rolka freestajlowa > rolka maratonowa 11 Paź 2007 15:35 #10361

• miko
  • miko's Avatar
  • Moderator
Sprostowanie:
Wątek opisuje przystosowanie rolki z bananem do wymogów większego dystansu (większego niż np. 5km).
Nie jeżdzę wcale obecnie na takiej rolce. od razu po tej podst. rotacji wymieniłem pozycjami kółka zewnętrzne z wewnętrznymi (w obrębie tej samej rolki) i jest dobrze.
W pociągu sobie pewnie przekręce.

O:Rolka freestajlowa > rolka maratonowa 12 Paź 2007 09:18 #10370

• boolz
  • boolz's Avatar
  • Expert Boarder
Miko mam propozycje nie do odrzucenia może jako freestajlowiec pokonasz maraton jadąc crazy ;)

O:Rolka freestajlowa > rolka maratonowa 12 Paź 2007 10:54 #10371

• meta
  • meta's Avatar
  • Senior Boarder
Czyli taki anty-banan. Tylko mam pytanie: nie jeździ ci się ciężej? Bo tak na logikę, to ciężar rozkłada się teraz na 4 kółka zamiast na 8... czy łożyska dają jeszcze radę?

O:Rolka freestajlowa > rolka maratonowa 12 Paź 2007 13:35 #10376

• miko
  • miko's Avatar
  • Moderator
Primo i to już pisałem w tym wątku:
Nie jeżdzę tak wcale, bo nie mógłbym kręcić slalomu. To jest ustawienie na półmaraton. Odkryłem to przekładając kółka i od razu musiałem to zmienić, bo tak jest trudno jeżdzić slalomu.

Secundo: Meta, tak masz racje. Ponieważ kółka zewnętrzne się ścierają bardziej a przy podst. rotacji idą do środka, to powstaje anty-banan, czyli anty-rockering.
Po krótkim czasie większe zewnętrzne kólka i tak się znowu przytrą i będe miał płaski setup, który się nadaję do jazdy na dystans. Na początku tylko będzie nie fajnie, bo to zewnętrzne kółka się tylko będa podpierać. Mam nadzieję, że nastąpi to po kilku kilometrach. ;)

O:Rolka freestajlowa > rolka maratonowa 12 Paź 2007 13:55 #10377

• meta
  • meta's Avatar
  • Senior Boarder
Aha, w sumie nie pomyślałem, że zetrą się jeszcze w trakcie maratonu. W mojej głowie miałem obraz pokonywania całego maratonu na czterech kółeczkach. Mam nadzieję, że dotrą się szybciutko ;)

A co do slalomu- napisałeś, że trudno, a mi się wydaje niemożliwe :P Ale mniejsza o to ;)
Taki mały offtop, ale dalej o bananach: jak myślicie czy jest sens montować kółeczka mniejsze, gdy istnieje możliwość, że mają inną twardość (większą) niż te większe?

O:Rolka freestajlowa > rolka maratonowa 12 Paź 2007 14:48 #10379

• miko
  • miko's Avatar
  • Moderator
meta napisał:
A co do slalomu- napisałeś, że trudno, a mi się wydaje niemożliwe :P Ale mniejsza o to ;)
Właśnie, mniejsza o to. nie chcę się spierać o moje osobiste doświadczenie. Jedni jeżdzą bez banana, drudzy na bananie. Każdy robi jak uważa.
meta napisał:
Taki mały offtop, ale dalej o bananach: jak myślicie czy jest sens montować kółeczka mniejsze, gdy istnieje możliwość, że mają inną twardość (większą) niż te większe?
Jeśli dobrze rozumiem. Zamierzasz zamontowac w zewnętrznej pozycji (1 i 4) kółka o mniejszej średnicy i większej twardości niż te dwa wewnętrzne? Ja bym spróbował. Większa twardość zewnętrznych da Ci łatwośc manewru palcami i kopytem, bo kółka będą się łatwiej ślizgać. I na tym kończę, bo nie lubię teoretyzowwać. Wypróbuj i napisz jak było ;)

O:Rolka freestajlowa > rolka maratonowa 13 Lis 2007 09:28 #10953

• meta
  • meta's Avatar
  • Senior Boarder
miko napisał:
(...) I na tym kończę, bo nie lubię teoretyzowwać. Wypróbuj i napisz jak było ;)
No i dobra, w końcu się udalo zrealizować plany. Walka z rozmontowaniem starych rolek była ciężka, ale z odsieczą przyszedł sprzęt ciężki (klucz dziesiątka) pożyczony od sąsiada. Potem pobieżne czynności czyszczące (doniczka ziemi ze starych łożysk) i jazda.
Sprawa wyglądała tak:
- w rolce oryginalnie, starte 78mm 80A na łożyskach ABEC 5
- ze starej na przód i tył starte 72mm 78A na takich samych łożyskach ;)
Wrażenie? Hmmm, to był pierwszy banan w moim życiu i nie mam porównania, ale było wspaniale :D Miałem wrażenie, że mogę wszystko. Jednak próba dalszej nauki crazy to zweryfikowała: było tylko nieco łatwiej ;) Wszystkim, którzy już coś trochę jeżdżą polecam na chwilkę zorganizować sobie banana (można się ze znajomym co ma większe/ mniejsze kółka wymienić). Zabawa wyśmienita ;) No, a szczegółami typu twardość nie ma się co przejmować. Pozdro

O:Rolka freestajlowa > rolka maratonowa 13 Lis 2007 11:56 #10958

• miko
  • miko's Avatar
  • Moderator
Gdyby był problem z zaopatrzeniem się w banany, to słyszałem, że można je kupić na kleparzu ;)

O:Rolka freestajlowa > rolka maratonowa 13 Lis 2007 17:03 #10968

• Agent L
  • Agent L's Avatar
  • Platinum Boarder
meta napisał:
- w rolce oryginalnie, starte 78mm 80A na łożyskach ABEC 5
- ze starej na przód i tył starte 72mm 78A na takich samych łożyskach ;)
Czyli jednak na zewnętrzne dałeś miękksze ?

O:Rolka freestajlowa > rolka maratonowa 14 Lis 2007 09:36 #10990

• meta
  • meta's Avatar
  • Senior Boarder
no na to wygląda, ale w domu jeszcze sprawdzę, żeby wiedzieć na pewno bo jak znam siebie to najpewniej coś pomyliłem (na przykład rozmiar z miekkością)B)
  • Strona:
  • 1