Logowanie

Gościmy

Odwiedza nas 86 gości oraz 1 użytkownik.

• bartko
Witamy, Gościu
Username: Password: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Zużywanie się kół przy bananie.

Zużywanie się kół przy bananie. 03 Mar 2019 15:14 #74335

• mx3
  • mx3's Avatar
  • Expert Boarder
Czy ktoś potrafi powiedzieć, jak zużywają się koła w ustawieniu banana?
Chodzi mi o równomierność, tzn. czy jest tak, że jeżdżę na jednym zestawie 2x76+2x80 regularnie go przekładając i po jakimś czasie wszystkie koła są do wymiany, czy może niekoniecznie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Zużywanie się kół przy bananie. 03 Mar 2019 16:20 #74337

• Andreee
  • Andreee's Avatar
  • Moderator
U mnie ostatnie tylne kolo zuzywa sie najszybciej. Musisz regularnie rotowac nimi, bo bedzie problem

Zużywanie się kół przy bananie. 03 Mar 2019 18:49 #74342

• mx3
  • mx3's Avatar
  • Expert Boarder
Trochę w temacie: Co jest rozsądniejsze: kupić rolki z szyną z rockeringiem czy raczej ze zwykłą szyną i bujać się z dwoma rozmiarami kółek.

Zużywanie się kół przy bananie. 03 Mar 2019 23:05 #74350

• Sainti
  • Sainti's Avatar
  • Platinum Boarder
Zależy co, gdzie i jak jeździsz. Przy slalomie dość mocno się eksploatuje krańcowe kółka, ale znowu przy hamowaniu te w środku które są niżej bardziej obrywają. U siebie zawsze wymieniałem cały komplet, zarówno gdy jeździłem z różnym rozmiarem kółek, jak i przy szynie z rockeringiem. Jak masz możliwość, to polecam bardziej szynę z rockeringiem, mniej zachodu z późniejszym przekładaniem kółek i większe skrajne kółka są szybsze przy robieniu trudniejszych tricków i wheelingów.

Zużywanie się kół przy bananie. 06 Mar 2019 12:40 #74449

• mx3
  • mx3's Avatar
  • Expert Boarder
Wypróbowałem układ banana, póki co w domu, i jestem w szoku. Poczułem się jak na łyżwach, na których nie jeździłem pewnie ze dwadzieścia lat, ale pamięć proceduralna nie zanika. To jest niesamowicie zwrotne w porównaniu do płaskiego ustawienia kół.
Ale chciałbym zapytać o coś innego: Czy robiąc układ banana na zwykłej szynie bez fabrycznego rockeringu, mogę mieszać kóła różnych producentów i różnej, choć być może teoretycznie zbliżonej albo takiej samej, twardości.
Wszystko wskazuje na to, że kupię rolki z kołami RB Supreme 80 mm 85A i potrzebowałbym koła 76 mm 85A, ale takich Supremów nie ma.
Z jakim modelem kół 76 mm byłoby najkorzystniej te 80 mm połączyć?
Znalazłem w zicoracing zestaw do banana Supreme, ale cena (ponad 400 zł z wysyłką) trochę ("trochę" to w tym przypadku eufemizm) mnie odstrasza :-)
Ostatnio zmieniany: 06 Mar 2019 12:42 przez mx3.

Zużywanie się kół przy bananie. 06 Mar 2019 17:44 #74468

• Sainti
  • Sainti's Avatar
  • Platinum Boarder
Możesz wszystko ;)
Jak różnice między kółkami nie są duże, to ciężko to wyczuć. Miałem nawet taki okres, że jeździłem na innych kółkach w lewej i innych w prawej rolce i było OK.

Nie miałem doświadczeń z kołami RB, ale Supreme to chyba taki odpowiednik Spinnerów - tańsze, ale w miarę dobre i myślę że to może być dobre uzupełnienie.

Zużywanie się kół przy bananie. 07 Mar 2019 09:10 #74477

• mx3
  • mx3's Avatar
  • Expert Boarder
Dzięki, Sainti.
Widzę, że chce Ci się odpowiadać ( oczywiście nie mam nic przeciwko, żeby do porad włączyli się też inni), więc kolejne pytania :-) :
Do slalomu pomiędzy kubeczkami i tym podobnym zakrętasom najlepszy profil kół to full radius czy bullet radius?

Moja wiedza o profilach kół bierze się stąd: in-line.pl/index.php/sprzet/kolka/, a z tego wynika, że profil typu bullet jest do takich zastosowań korzystniejszy:
"Profil eliptyczny:
-mniejsza powierzchnia kontaktu z podłożem powoduje że kółka są mniej stabilne przy skokach, mniej komfortowe do jazdy po nierównościach (wpadają w szczeliny), ale są za to szybsze wyraźnie szybsze – posiadają mniejsze opory toczenia.
-eliptyczny kształt przy odepchnięciu oraz na zakrętach zapewnia jednak większą powierzchnię kontaktu z podłożem, a co za tym idzie większa kontrolę i przyczepność w tych sytuacjach.
-mniejsza ilość materiału PU sprawia, że są mniej wytrzymałe."
Potwierdzasz?
Mieszać koła nie tylko różnych producentów, ale i takie o różnych profilach, czy raczej trzymać się jednego profilu?
Którego?
Z drugiej strony w rolkach Seba dedykowanych do slalomu często gęsto instalują koła Street Kings. które maja profil flat radius (okrągły).

Zużywanie się kół przy bananie. 07 Mar 2019 15:44 #74484

• Sainti
  • Sainti's Avatar
  • Platinum Boarder
Osobiście do slalomu preferuję eliptyczny profil / bullet radius, bardziej ze względu na ich szybkość niż na przyczepność (chociaż lubię koła od Mattera, u których nie mogę na to narzekać). Myślę, że okrągły profil aż tak dużo odczuć nie zmienia, ale jest mniej dynamiczny. Jak profil się robi za bardzo płaski, to mi już kiepsko się jeździ, bo czuć dwie krawędzie zmiany płaszczyzny.

Nie patrz też za bardzo na to, jakie kółka są montowane w sklepowych rolkach, bo potem i tak sporo osób je zmienia. ;)

Na Twoim miejscu szukałbym czegoś o podobnym profilu, a jak nie wiadomo co wybrać, to na skrajne wolałbym jakieś eliptyczne.

Zużywanie się kół przy bananie. 07 Mar 2019 18:36 #74506

• mx3
  • mx3's Avatar
  • Expert Boarder
OK :-)
Fajnie, bo teraz wszystkie osiem 80-ek mam w elipsie, więc przy takim profilu zostanę.
A powiedz(cie) mi, czy układ 72-80-80-72 to błąd w sztuce, czy jak najbardziej dopuszczalny?

EDIT
Coś znalazłem w temacie:
"With a 80mm frame, a simple rocker setup with 76-80-80-76 is the most common one. It has some benefits and issues:
Is much slower (since you can push only with 2 wheels)
It's less stable (unsurprisingly)
It's much more prone to speed wobble
it's obviously much, much more manoeuvrable

I also tried a bit more extreme setup - with 72-80-80-72 - it was way more wobbly than the previous one (actually felt like hockey ice skates), but manoeuvrability was awesome. It was quite exhausting to skate with this setup for longer - I'd not recommend it, unless you're ok with having 2 sets of smaller wheels to swap them.

Some people who would still like to cruise efficiently while benefiting from a rockered setup try a front rocker - with 76-80-80-80. In this way if you put your weight on the front part you get great turning radius, while still you can push with 3 wheels and get some kind of stability."
www.reddit.com/r/rollerblading/comments/2rezy0/rocker_options/

I jeszcze coś:
1) Front rocker
To “front rocker” your skates, replace your front wheel with one that is a little smaller. So, if you have 80mm skates, put a 76mm wheel in the front slot.

This will give you added maneuverability and stability, making it easier to negotiate curbs and dodge traffic. As a result, it's a popular setup for urban skaters

I wouldn’t advise this setup for brand new skaters. But it’s great for advanced beginners and intermediate skaters. It makes it easier to learn skills like parallel turns and skating backwards.

2) Full rocker
For even more maneuverability, you can fully rocker your skates. To do this, replace both the front and back wheels with ones that are 4mm smaller. So, if you use 76mm wheels, put 72mm wheels on the front and back of your frames.

This configuration makes possible the incredible weaving and turns of freestyle skaters. It’s also the configuration favored by artistic and hockey skaters.

A full rocker setup can feel unstable at first. And that’s not surprising. Much of the time, you’ll only have two wheels on the ground.

So take it slow. And wear your protective gear, including crash pads if you need them.

www.inlineplanet.com/12/03/rocker-n-roll.html
Ostatnio zmieniany: 07 Mar 2019 19:07 przez mx3.

Zużywanie się kół przy bananie. 08 Mar 2019 00:02 #74514

• Sainti
  • Sainti's Avatar
  • Platinum Boarder
Jak wspominałem wcześniej - można wszystko. Inna sprawa, czy potem będzie się dało na tym jeździć, bo można przesadzić z rockeringiem ;)

Z front rockerem dużo nie jeździłem, ale takie ustawienie bardziej mi odpowiada przy speed slalomie, gdzie cały banan jest trochę za bardzo zwrotny.

Zużywanie się kół przy bananie. 08 Mar 2019 18:04 #74524

• mx3
  • mx3's Avatar
  • Expert Boarder
Sainti napisał:
Możesz wszystko ;)

Do Twisterów dokupiłem szynę flat/rockered X2R Seby (mam nadzieję, że będzie pasować) ; kółka zostają eliptyczne Supreme 80 mm.
Może być?
;-)

EDIT
Tylko jak przekładać koła w takim układzie?
Tak :huh: ?:
img.sportrebel.pl/images/Inne/wymiana_kol_slalom-1.png

EDIT 2
Ja nie należę do "szczęśliwców" którzy są symetryczni i równomiernie ścierają kółka. Wszystkim podobnym do mnie radzę zmieniać kółka w każdym momencie gdy daje się zauważyć nierównomierne zużycie i trzeba to robić nie na oko, czy wg jakiegoś dziwnego do nas nie pasującego schematu, ale z suwmiarką. Ala jak się człowiek zapomni to wtedy nawet przekładanie nie pomaga i jakiś czas po przełożeniu sytuacja i tak nie jest idealna. Jednak dla majsterkowiczów mam dobrą wiadomość, na czas gdy zużycie jest takie że ciężko logicznie przestawić kółka. Spróbowałem to wczoraj - po odpowiednim wkręceniu w wiertarkę kółka dają się toczyć za pomocą krawędzi zwykłego płaskiego pilnika. Co potrzeba: dobra wiertarka o szybkich obrotach, śruba o grubości 8 mm czyli średnicy takiej aby dała się wsadzić bez luzów zamiast ośki koła w łożyska, 2 podkładki dużej średnicy tak by przykrywały hub kółka, podkładki gumowe lub coś takiego pod podkładki metalowe. Skręcamy to wszystko, wkręcamy do wiertarki i do dzieła, robimy profil i średnicę kółka jaką chcemy. Dodam jeszcze że trzeba jeszcze okulary ochronne na oczy i dobrze jest zamontować wiertarkę w uchwycie.
forum.janarolki.pl/default.aspx?g=posts&t=114
:-)
Ostatnio zmieniany: 09 Mar 2019 18:51 przez mx3.

Zużywanie się kół przy bananie. 10 Mar 2019 15:50 #74554

• mx3
  • mx3's Avatar
  • Expert Boarder
Sainti, powiedz coś o przekładaniu kółek w rolkach slalomowych :-) Co Ci zależy?

Zużywanie się kół przy bananie. 10 Mar 2019 17:52 #74561

• marcin79
  • marcin79's Avatar
  • Expert Boarder
Spróbowałem to wczoraj - po odpowiednim wkręceniu w wiertarkę kółka dają się toczyć za pomocą krawędzi zwykłego płaskiego pilnika.

Kiedy ja scierałem kiedyś kółka to jako "narzędzia skrawajacego" używałem tarki do ziemniaków

Zużywanie się kół przy bananie. 10 Mar 2019 17:56 #74562

• marcin79
  • marcin79's Avatar
  • Expert Boarder
Dobrze zdaje egzamin. Nie tylko w kuchni. Cejrowski to nawet sobie pięty tym szlifuje ;)

Zużywanie się kół przy bananie. 10 Mar 2019 22:37 #74565

• Sainti
  • Sainti's Avatar
  • Platinum Boarder
X2R Seby
Same szyny są OK, znajomy ma i sobie chwali ten zmieniany rockering, bo używa rolek do wszystkiego.

Odnoście przekładania kółek - warto to robić dość często, żeby były symetryczne. Sposobów przekładania jest kilka i warto sprawdzić co komu pasuje. Był kiedyś fajny artykuł o tym na miedzykubkami.pl, ale chyba ta strona niestety padła. Poniżej jednak kilka możliwych metod:
1. Obracanie kółek w miejscu, tak jak na twoim zdjęciu - niby spoko, ale jak ktoś jest niesymetryczny, to pogłębia różnicę w wielkości kółek między prawą i lewą nogą

2: Zmiana na to samo miejsce między rolkami - częściej używane skrajne kółka szybciej się zużywają i trudniej zachować ich dobry profil.
1->1
2->2
3->3
4->4

3. Na krzyż - dobre ustawienie, ale na początku zazwyczaj występuje kołyska na drugim kółku
1->4
2->3
3->2
4->1

3. Skrajne ka krzyż, środkowe w to samo miejsce - moje ulubione ustawienie. Skrajne kółka utrzymują się z niezłym profilem, a ewentualnej kołyski na trzecim kółku nie czuć.
1->4
2->2
3->3
4->1

4. Jak już się ma szynę rockerowaną, to tak naprawdę można dowolnie kombinować w zależności od stopnia zużycia i profilu kółek. Dla mnie najważniejsze jest prawe, przednie kółko (bo na nim robię tricki wheelingowe) i je wybieram jak najładniejsze. Potem ustawiam ze względu na zużycie tak, żeby było mniej więcej to co w punkcie 3, z tym że częściej hamuję lewą nogą, więc tam daję sobie więcej materiału do zużycia.

Według mnie nie warto się bawić w ścieranie kółek narzędziami, lepiej częściej wychodzić na rolki i zetrzeć kółka w czasie jazdy ;)

Zużywanie się kół przy bananie. 11 Mar 2019 18:09 #74588

• mx3
  • mx3's Avatar
  • Expert Boarder
Gdybym wiedział, że tak się rozpiszesz, nie wywoływałbym Cię :P
Dzięki.
  • Strona:
  • 1