Logowanie

Gościmy

Odwiedza nas 68 gości oraz 1 użytkownik.

  • Sainti

W tym artykule będziemy po kolei opisywać podstawowe umiejętności w jeździe na rolkach. Zaczynamy od hamowania sposobem "T".

W artykule „Pierwsze kroki” wspomnieliśmy o tej metodzie hamowania. Jest to temat dla bardziej zaawansowanych rolkarzy. Układ nóg przy hamowaniu przypomina literę „T”. Polega to na tym, że jedną nogę przystawiamy prostopadle za drugą, hamując wszystkimi czterema kółkami. Wybór nogi nie ma znaczenia.
Aby nauczyć się w ten sposób hamować, warto zacząć od próby jazdy na jednej rolce. Później pozostanie już tylko dołożenie nogi i nauka utrzymania toru jazdy.

W dyskusjach na forum pojawiały się głosy, że hamowanie "T" jest umiejętnością na poziomie intermediate, że początkujący nie potrafi jeździć na zewnętrznych krawędziach i nigdy nie skontruje schodzenia toru jazdy w kierunku nogi hamującej.

Dlatego rozwiniemy ten temat o spostrzeżenia początkujących.
Bolek na forum napisał, że na początku swojej przygody z rolkami, jeszcze przed odpięciem hamulca, korzystał z przytoczonych informacji, ale nie był w stanie zapanować nad rotacją i szybko zaniechał dalszych prób. Nauczył się łatwo hamować pługiem, ostrym slalomem (zmodyfikowany fish – rolka wewnętrzna w łuku wyprzedza zewnętrzną, którą doprowadzam do poślizgu), w końcu techniką „lunge”. Są to metody skuteczne, jednak wymagają sporo miejsca. Szczególnie skuteczny jest „lunge stop”, patrz tutaj. Sposób bardzo łatwy – polecamy.
Ćwiczenia dały pozytywne rezultaty, jednak łatwo o popełnienie kilku błędów hamując metodą „T”:

1. Po pierwsze unoszenie rolki hamującej, aby ją następnie ustawić prostopadle do kierunku jazdy z tyłu rolki prowadzącej. Otóż tej rolki nie powinno się unosić. Należy ją z pozycji równoległej przenieść do prostopadłej przesuwając po podłożu. To pozwala na utrzymanie równowagi i na intuicyjne, poprawne ustawienie drugiej rolki na zewnętrznej „krawędzi” (analogia do łyżwy).

2. błędem jest niekorzystanie z możliwości stabilizacji pozycji, jaką daje odpowiednie ustawienie rąk. Otóż jednocześnie z przesuwaniem nogi hamującej do tyłu należy rękę odpowiadającą nodze hamującej wyciągnąć przed siebie, a drugą w bok i usztywnić.

3. błędem jest też prowadzenie rolki hamującej zbyt blisko rolki jadącej. Zwiększenie tej odległości zwiększa stabilność rolkarza (rolka prowadząca w większym stopniu może przejąć siłę bezwładności) oraz zmniejsza efekt obracania rolkarza przy niezbyt dokładnie ustawionej z tyłu rolce hamującej. Aby rolkę hamującą móc oddalić, należy zgiąć nieco w kolanie nogę rolki jadącej.

4. często początkujący nie sterują siłą hamowania poprzez dociążanie rolki hamującej. Po rozpoczęciu hamowania należy stopniowo przenieść ciężar ciała na nogę hamującą. Im więcej przeniesiemy, tym mocniej hamujemy.

Po tych uzupełnieniach metoda „T” okazała się rzeczywiście skuteczna.

Zobaczcie jak hamowanie T wygląda na filmie:Mam nadzieję, że te kilka uwag pomoże w opanowaniu tej metody hamowania, która właściwie zastosowania jest na prawdę bardzo skuteczna i pozwala nauczyć się lepiej panować nad rolkami.Pozostałe, popularne metody hamowania (poprzez obrót oraz hamowanie hokejowe) znajdziecie w artykule Pierwsze kroki. Zapraszamy.
Bartek Wysocki

Share

Komentarze   

 
#42 Alisha 2019-08-10 19:20
It ᴡill lessen үour calories аnd gіvе yoᥙ tһe thing yоu need fluid for
health insurance аnd weight. A great deal ⲟf consumers һas verified һow powerful іt serioᥙsly iѕ
made for weight-loss. Ӏt is aⅼso a sought-aftеr fruit ddue to the minerals, sսch
as iron, calcium, zinc, manganese ɑnd potassium, the crucial element оf cell and body fluids tһat heⅼp
regjlate blood pressure levels and heart rate.

Аlso visit my webpage: Chef Ɗon Pepe: https://www.chefdonpepe.com/paella-parties/
 
 
#41 Leszek 2015-04-24 16:01
Oczywiście, że niszczy. Jest też dyscyplina pt. slidy - ta dopiero niszczy kółka. Jak się zniszczą, to wymieniamy, a przy rekreacyjnej jeździe nie ma potrzeby często hamować.
 
 
#40 Karmelaa 2015-04-17 19:48
takie hamowanie nie niszczy bardziej kółek? :sigh: nie znam się na tym , jestem dopiero początkująca i to mnie zastanawia
 
 
#39 Magg_15 2012-08-31 11:49
Muszę opanować ten sposób, wydaje się być całkiem osiągalny 8)
 
 
#38 ulka 2012-04-21 10:39
a moze jest ktos z okolic niepolomic chetny na rolki ewentualnie rower :)najlepiej tak w wieku 26-35(ja 29)
 
 
#37 czekoladka330 2011-11-16 19:40
Cześć mam teraz rolki agresywne K2 FATTY PRO są dość lekkie i o to własnie chodzi chce kupić rolki Razors - Genesys Yuri Botelho - Biało Zielone ale nie wiem czy sa bardzo ciężkie bo nie przepadam za takimi rolkami
 
 
#36 sonia 2011-11-04 11:38
szukam kogoś kto pomoże mi znaleźć miejscówki odpowiednie do jazdy na rolkach i pouczy czegoś nowego. ;) nr gg 7775822
 
 
+1 #35 bnq 2011-07-24 18:08
poprawcie link do "pierwsze kroki" bo jest błąd 404 :P
 
 
-2 #34 tola 2011-07-14 22:11
w moim mieście jest skate park , ale tam nie pomagają 9 latkom( dziecko się uczy), tam są takie duże dzieci, które się tylko napier... z innych potrafią... no i jeździć oczywiście :lol: tak że podstaw techniki jazdy mały uczy się z netu :sad:
 
 
#33 kgasin 2010-09-26 11:51
Proponuję pooglądać filmiki instruktażowe na youtube. How to brake, how to stop, itd.Na jeden temat, ubrać ochraniacze!! i ćwiczyć aż do skutku, aż będziesz się czuł pewnie. Ćwicz wieczorem, tam gdzie mało ludzi to nie będziesz się obawiać, że narobisz sobie obciachu. Na trawie najpierw poćwicz jak upadać. Powoli, złap balans, ćwicz, ćwicz aż się poczujesz pewnie. Wtedy zwiększaj prędkość. Hamowanie różnymi sposobami jest kluczowe, rozpędzić się to żadna sztuka, bo wystarczy się parę razy odepchnąć albo mała prosta o nawet niedużym spadku.Tak ja w dowcipie: przepraszam, jak się dostać do filharmonii? Trzeba ćwiczyć, ćwiczyć i ćwiczyć...
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież