Battle Warsaw czyli Freestyle NaRolkach (23-24.08.2008)

Battle Warsaw czyli Freestyle NaRolkach (23-24.08.2008)

W najbliższy weekend (23 i 24 sierpnia) odbędą się pierwsze w naszym kraju zawody cyklu WSSA – Battle Warsaw 2008.

Imprezę zaszczyci guru slalomu Sebastien Laffargue, który będzie sędziował we Freestyle Slalom Battle i najprawdopodobniej wystartuje jako zawodnik w Speed Slalom Battle. Gościć będziemy zawodniczki i zawodników z Australii, Belgii, Białorusi, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Rosji, Wielkiej Brytanii, a największą grupę stanowić będą tzw. "nasi".

Wiele dziedzin współczesnego sportu doczekało się swoich odmian freestyle’owych. Najczęściej freestyle kojarzy się ze snowboardingiem, tańcem, piłką nożną, rowerem, jest też nawet freestyle kajakowy. Ten artykuł ma zamiar zaprezentować freestyle rolkarski/na rolkach.

Do znanych od dawna poddyscyplin rolkarskich jak jazda szybka i jazda agresywna dołączyła kilka lat temu, zupełnie nowa – freestyle (freeskating).

Pod tym pojęciem kryją się przynajmniej cztery odmiany jazdy: slalom, freeride, downhill i jump. Najbardziej popularna z nich to freestyle slalom czyli stylowa jazda na rolkach między kubeczkami ustawionymi w jednej linii. Zawody w slalomie rozgrywane są w dwóch odmianach: slalomie szybkim i slalomie stylowym. Ten pierwszy polega na jak najszybszym pokonaniu toru złożonego z rzędu dwudziestu kubków, rozstawionych co 80cm.

Slalom stylowy bardziej przypomina taniec. Zawodnicy wykonują ewolucje (triki) pomiędzy kubeczkami rozstawionymi w konkretnych odstępach. Do wyboru zawodnicy mają zwykle trzy tory, różniące się odległościami między kubeczkami, które wynoszą: 50cm, 80cm i 120cm. Mimo że główną zasadą slalomu stylowego jest dowolność i improwizacja, każdy z torów skłania zawodnika do wykonywania innych trików.

Istnieją dziesiątki dobrze zdefiniowanych trików noszących na ogół angielskie nazwy jak: Crazy, Italien, Chap Chap, X czy Mabrouk. Dzięki kreatywności rolkarzy powstają również zupełnie nowe triki lub modyfikacje istniejących. Poszczególne triki łączone przez zawodników w kombinacje dają dużą różnorodność, zarówno pod względem stopnia komplikacji jak i stylu jazdy.
Niektórzy skupiają się na doskonaleniu aspektów technicznych – dla innych bardziej istotny jest styl, rytmika i płynność przejazdu. Najlepszym udaje sie połączyć jedno z drugim, co czyni ich niedoścignionym wzorem dla innych.
Nieodłącznym elementem każdych zawodów jest muzyka tworzona przez dj-a. Z jednej strony dodaje ona kolorytu całej imprezie, z drugiej strony jest podkładem muzycznym przejazdu, do którego zawodnik może się dostosować i zyskać dodatkowe punkty za wyraz artystyczny.

Freestyle Slalom Battle Warsaw 2008 to pierwsze zawody slalomowe w naszym kraju. Zawodnicy konkurować będą w slalomie szybkim oraz w slalomie stylowym – w dwóch klasach: amatorskiej i profesjonalnej. Planowane są również pokazy i warsztaty slalomowe.

Będą to zawody o charakterze międzynarodowym, wpisane do kalendarza World Slalom Series – ogólnoświatowej serii turniejów slalomu rolkarskiego rozgrywanych w największych miastach świata m. in. Paryżu (PSWC), Hanowerze (Inline Games), Rzymie (Battle Rome), Moskwie (Battle Moscow), Seulu, czy Sznaghaju (SSO). Na liście startowej sa zawodnicy z Francji, Belgii, Niemiec, Polski, Wielkiej Brytani, Holandii, a nawet Indii i Australii. Przybędzie tez reprezentacja Białorusi i Rosji.
Wśród startujących znajądą się czołowi zawodnicy świata jak Xuan Le (FR), Fanny Violeau (FR), Mischa Gurevich (RU), Sebastien Laffargue (FR) w tym z polskich zawodników będa Renata Bugalska, Lidia Wardzińska, Adam Ławrynowicz czy Krzysztof Kudyk. Oprawę muzyczna zapewni jeden z najlepszych DJ-ów DJ Bert (Boogiemafia).

Zawody odbędą się w Parku Szczęśliwickim, w dniach 23 – 24 sierpnia 2008 r., na jedynym w Warszawie placu nadającym się do uprawiania tej rolkarskiej dyscypliny.

Slalom na rolkach jest niezwykle widowiskowy. Biorąc pod uwagę ogromną ilość osób jeżdżących na rolkach, zawody slalomowe powinny spotkać się z dużym zainteresowaniem zarówno rolkarzy jak i spacerowiczów.
Organizatorem zawodów jest Urząd Dzielnicy Ochota oraz Polskie Stowarzyszenie Freeskate wraz z portalem JaNaRolki.pl.
Oficjalna strona zawodów www.janarolki.pl/bw2008

Jak dość górnolotnie powiedział guru slalomu, Sebastien Laffargue: „Tworzymy nową kulturę. Styl życia. Wyjątkowy styl życia.”

Program zawodów Slalom Battle Warsaw 2008:

——-
Piątek 22 sierpnia – dzień nieoficjalny

Zapisy
Trening

——-
Sobota 23 sierpnia

8h30 Speed Slalom – trening (Obszar 1)
9h Speed Slalom kwalifikacje – kobiety (Obszar 1)
9h20 Speed Slalom kwalifikacje – mężczyzn (Obszar 1)
10h10 Speed Slalom – kobiety (Obszar 1)
10h45 Speed Slalom Battle – 1-sza runda (Obszar 1)
12h Speed Slalom – 2-ga runda (Obszar 1)
12h20 Speed Slalom Battle – ćwierćfinał, pół finał i finał mężczyzn (Obszar 1)
13h Freestyle Battle – trening (Obszar 1)
14h-18h Freestyle Battle – kwalifikacje (Obszar 2)

——-
Niedziela 24 sierpnia

11h Freestyle Slalom Battle – trening kobiet (Obszar 1)
12h Freestyle Slalom Battle – kobiety (Obszar 1)
14h Freestyle Slalom Battle – mężczyźni 1-sza runda (32 zawodników) (Obszar 1)
16h30 Freestyle Slalom Battle – ćwierćfinał mężczyzn(16 zawodników) (Obszar 1)
17h Freestyle Slalom Battle – pół finał i finał mężczyzn (Obszar 1)
18h Wręczenie nagród i zakończenie imprezy

Zapraszamy wszystkich na to jakby nie było pionierskie wydarzenie w polskim świecie rolkowym.
Więcej informacji na stronie organizatora: kliknij

Info za www.janarolki.pl

 

Dodaj komentarz