Dlaczego rolki?

Dlaczego rolki?

Jazda na rolkach to niewątpliwie jedna z aktywności, które sprawiają przyjemność, są zdrowe i odpowiednie dla każdego, bez względu na wiek. Co więcej – podstawowych umiejętności jazdy można nauczyć się w stosunkowo krótkim czasie. Jazda na rolkach daje ich użytkownikowi satysfakcję, jednocześnie rozluźniając i relaksując.

Jeśli nadal potrzebujecie zachęty do ubrania rolek na nogi, przeczytajcie o ich kolejnych zaletach – w końcu jest tak wiele powodów dla których warto spróbować! Sami się przekonacie, ze rolki to na prawdę świetna forma aktywnego spędzania czasu.

1. Rolki ułatwiają i rozwijają kontakty towarzyskie. Jazda na rolkach jednoczy ludzi, których łączy wspólna pasja jeżdżenia. To wyśmienity sposób na nawiązanie nowych znajomości, poznanie osób o podobnych zainteresowaniach, którzy chętnie dołączą się do wspólnych przejazdów. Wśród rolkarzy powstają grupy skupiające jeżdżących rekreacyjnie, pokonujących slalom czy biorących udział w maratonach. Rolki na nogach przełamują wszelkie bariery między ludźmi. Tu nie ma znaczenia wiek ani płeć, tu każdy jest równy.
Żeby jeździć na rolkach nie musimy rezygnować z towarzyskich spotkań. Oprócz przepełnionych duchem sportu funkcji, rolki są każdorazowo znakomitym pretekstem do spotkania ze znajomymi. Zarówno tymi lepiej znanymi jak i zupełnie nowymi wchodzącymi w skład obecnie jeżdżącej grupy rolkarskiej. Rolki jako jeden z niewielu sportów zrównuje ludzi wiekiem i pochodzeniem. Każdy jest równy, ważna jest wspólna pasja. Dzięki temu jeździe na rolkach towarzyszy specyficzna atmosfera otwartości i serdeczności. Wspólna jazda na rolkach ma to do siebie, że nawet zwykłe siedzenie na ławeczce, czy w jakiejś roller friendly (przyjaznej rolkarzom) knajpce potrafią sprawić, że na prawdę poczujemy się jak na prawdziwych wakacjach z grupą przyjaciół.

2. Rolki nadają się dla każdego, od dziecka po osoby starsze. Niewiele jest aktywności, które mogą równocześnie uprawiać rodzice z dziećmi. Tymczasem taki widok nie należy do rzadkości. I każdemu sprawia równie wielką frajdę.

3. Rolki to także przyjemność z samotnej jazdy. Nie ma czasem nic przyjemniejszego niż kilometry przejeżdżane w ciszy, ulubionymi ścieżkami i czerpanie radości ze zmieniającego się krajobrazu, z ulubioną muzyką na uszach.

4. Rolki są znacznie mniej obciążające dla organizmu niż inne sporty, np. bieganie. W porównaniu z joggingiem rolki zapewniają podobne korzyści dla organizmu, przy mniejszym obciążeniu dla organizmu i dla stawów. Jazda na rolkach jest praktykowana także przez sportowców innych dyscyplin jako dobry sposób na utrzymanie sprawności w przerwach między treningami. Od hokeistów, przez jeżdżących figurowo na łyżwach, na narciarzach skończywszy.

5. Rolki to także sprawny, tani i zdrowy środek transportu. Podobnie jak rower, rolki ułatwiają przemieszczanie się, sprawiając przy tym znacznie więcej frajdy. Co więcej – po dotarciu na miejsce nie trzeba się martwić o ich pozostawienie jak w przypadku auta czy roweru. Wystarczy założyć buty a rolki wziąć pod pachę lub schować do plecaka. Niektóre rolki posiadają rzepy chroniące sznurówki przed rozwiązaniem, które można sczepić ze sobą i przewiesić przez rękę albo zrobić z nich wygodne uchwyty do noszenia.
Mimo, że ten sposób wymaga sporych umiejętności (szczególnie w zgiełku miasta), dobrej nawierzchni i sprzyjającej aury, rolki skutecznie zastąpią nam samochód, a jazda odbije się pozytywnie na zdrowiu a także z korzyścią dla naszej kieszeni.

6. Rolki są ekologiczne – co jest dość oczywiste. Podobnie jak jazda na rowerze, jazda na rolkach jest przyjazna dla środowiska i zdrowa. Nie emituje zanieczyszczeń ani hałasu, wyzwala za to spore dawki pozytywnej energii.

7. Rolki to także świetna metoda na trening aerobowy. Niewiele jest tak ogólnie dostępnych aktywności fizycznych, dających tyle profitów zdrowotnych. Rolki są idealnym sposobem na utrzymanie dobrej formy, na zrzucenie zbędnych kilogramów oraz na zrelaksowanie się po ciężkim dniu. Nawet najlepszy mecz w telewizji ani najdroższe zakupy nie zastąpią aktywnego wypoczynku 😉
Jeżdżąc regularnie zapewnimy sobie poprawę ogólnej kondycji i odnotujemy pozytywny wpływ na naszą sylwetkę. Warto zaznaczyć, że jazda na rolkach jest jednym z niewielu sportów które tak wszechstronnie oddziałują na całe ciało, nie obciążając przy tym kości i stawów. Podczas jazdy pracuje znaczna część naszych mięśni. Naturalne ruchy na boki zapewniają równomierne ćwiczenie mięśni tułowia (korzystny wpływ na talię), górnych partii rąk oraz zmocnienie dolnego odcinka kręgosłupa. Co więcej jazda na rolkach to także większa elastyczność, dotlenienie organizmu i poprawa koordynacji ruchowej. Nie jest tajemnicą także fakt, że spokojna jazda na rolkach wiąże się z wysokim zapotrzebowaniem na energię, tym samym korzystnie wpływa na spalanie zbędnego tłuszczu. Zamiast kupować kolejny karnet na siłownię lepiej zainwestujmy w rolki.

8. Rolki to nie tylko rekreacyjna jazda asfaltowymi alejkami, to także dobry sposób na zastrzyk adrenaliny. Jeśli szukasz wrażeń jeżdżąc na rolkach to też znajdziesz coś dla siebie.
Szczególnie podczas wakacji (sprzyjająca aura pogodowa) warto spróbować jazdy na rolkach w nietypowych warunkach. Oprócz jazdy w ciągu dnia można popróbować swoich sił na zorganizowanych nocnych przejazdach. Jazda zwartą grupą po miejskich uliczkach starego miasta w Krakowie każdorazowo niesie ze sobą wiele emocji i niezapomnianych chwil. A jeśli szukasz innych wrażeń zawsze do wyboru masz jazdę agresywną na rampach, jazdę między kubeczkami, downhill, hokej na rolkach oraz freeride. Wszystkie te poddyscypliny potrafią dostarczyć na prawdę sporego zastrzyku adrenaliny.

9. Jazda na rolkach to również rywalizacja. Jeśli masz potrzebę porównywać swoje osiągnięcia z innymi, oraz ustalać sobie cele i je realizować, możesz wybrać hokej na rolkach, wyścigi maratońskie lub zawody freestyle’owe. Wszędzie tam zaspokoisz swoje chęci do współzawodnictwa.

10. Przez rolki do serca. Jazda na rolkach coraz częściej spełnia rolę współczesnej „swatki”. Jest to znakomite rozwiązanie dla samotnych albo poszukujących towarzystwa osób. Swobodny rolkowy strój przełamuje bariery i daje szansę poznać się od mniej oficjalnej strony. Dzięki rolkom Panie mają okazję zaprezentować swoje wdzięki a Panowie wykazać się podczas ewentualnego ratunku niewiasty w razie wywrotki ;). Jazda na rolkach to bardzo dobry pomysł na randkę na każdym etapie związku. Uprawiając ten sport mamy jednocześnie możliwość podziwiania zmieniającego się krajobrazu i prowadzenia luźnej niezobowiązującej rozmowy.

11. Rolki mogą posłużyć jako pretekst do wycieczki za miasto. Skoro nie mamy możliwości wyjechania na wakacje powinniśmy korzystać z tego co oferuje nam miejsce zamieszkania. Jeżeli ciekawa trasa nie ma bezpośredniego połączenia z miastem nie da się tam dostać na rolkach, a znajduje się niedaleko, warto pokonać pewien odcinek samochodem by dalej móc kontynuować o własnych „rolkowych” siłach. Ekipa „Narolkach.pl” w każdym sezonie organizuje przejazdy do oddalonego o ok. 13 km od Krakowa Tyńca, gdzie można poczuć rolkowego ducha jazdy na łonie natury 🙂

12. Rolki mogą być także pretekstem do zacieśniania więzi rodzinnych. Jazda z całą rodziną to jeden z lepszych sposobów na aktywny wypoczynek rodziców z dziećmi.

13. Rolki mogą stać sie pretekstem do wspólnego piknikowania. W końcu nic tak dobrze nie smakuje jak zwykłe kanapki po długiej i wyczerpującej jeździe.

14. Rolki alternatywa dla zwykłej imprezy. Rolki mogą posłużyć jako pretekst albo narzędzie do zorganizowania jakiegoś ciekawego wakacyjnego eventu. Przejazd z pochodniami, przejazd przebierańców, impreza na rolkach to tylko niektóre z propozycji a warto podkreślić że jak na rolki przystało jest ich bardzo wiele.

15. Rolki jako sposób wyrażania siebie. Jako że rolki wymagają odpowiedniego stroju stwarzają ogromne pole do popisu tym mniej i bardziej zainteresowanym ‘modowymi’ nowinkami. Jeśli chcemy żeby nas było widać (niekoniecznie po zmroku) lub po prostu mamy ochotę wyrazić swój własny styl ubiorem – na rolkach nic trudnego, zważywszy na ich przykuwający uwagę charakter 🙂

16. Na rolkach możesz praktycznie wszystko. Możesz wybrać się na rolki w każdej wolnej chwili. Nieważne czy to o poranku, w dzień czy w nocy. Jeździsz kiedy chcesz i ile chcesz. Chcesz pojeździć sam/a, proszę bardzo. Wolisz spotkać znajomych i pojeździć wspólnie – żaden problem, przyjedź tam, gdzie jeżdżą inni. Na pewno spotkasz osoby chętne do wspólnej jazdy.

/tekst zainspirowany artykułem ze strony www.inlineskating.about.com/

A Wy za co lubicie jazdę NaRolkach?

Dodaj komentarz