Zachowanie na trasie zawodów
Proszę o chociaż podstawowe informacje nt. zasad obowiązujących na trasach zawodów (maratony, półmaratony).
Przypuszczam, że obowiązuje ruch prawostronny i wyprzedzanie lewą stroną. Ale nie wiem co dalej, np.
- czy można wyprzedzać prawą stroną
- czy zawodnik wyprzedzany lub dublowany ma obowiązek przepuszczania szybszych
- czy zawodnik wyprzedzający sygnalizuje to wyprzedzanemu np. słownie
- co wolno a czego nie wolno
-itp
Chcę w tym sezonie spróbować sił w kilku pół maratonach i wolałbym uniknąć sytuacji typu: ktoś ma do mnie o coś pretensje albo "rzuca mięsem" bo coś zrobię nie tak jak jest ogólnie przyjęte.
Wszelkie informacje w tej sprawie będą mile widziane:)
Aby uniknąć wszelkich nieścisłości, proponowałbym Ci kilka krótkich lektur. Najlepsza jest chyba na stronie Maratonu Sierpniowego, konkretnie tu: http://maratonsierpniowy.pl/regulamin.php . Na górze strony są linki do PDFów z przepisami po polsku i po angielsku, ale nieco niżej na tej samej stronie jest treść przepisów w języku polskim. Interesujące Cię informacje znajdują się w pktach 8-9. Informacje tam zawarte stanowią tłumaczenie (z angielskiego) odpowiednich przepisów federacji organizującej wyścigi o Puchar Świata.
Więcej przepisów znajdziesz ponadto na stronach PZSW: http://pzsw.org/przepisy . Konkretnie polecam regulamin CEC na rok 2010 (dokument PDF): część A, art. 20.
Na pytanie "czy zawodnik wyprzedzający sygnalizuje to wyprzedzanemu np. słownie?" w przepisach jasnej odpowiedzi raczej nie ma. Moja odpowiedź brzmi - o wszystkim decyduje zdrowy rozsądek - jeśli wyprzedzający uważa, że z jakiegoś powodu zachowanie wyprzedzanego wymaga ostrzeżenia o wyprzedzaniu, to jak najbardziej powinien zasygnalizować wyprzedzanemu swoją obecność słownie lub stosując inny sygnał dźwiękowy (np. uderzanie ochraniaczem o ochraniacz).
Dzięki za lektury:)
To wyprzedzanie najbardziej nie dawało mi spokoju - zawodnik jest skoncentrowany na jeździe więc nie wie co dzieje się za nim.
Dodam jeszcze, że w przypadku zawodów najwyższej rangi (WIC Top Class, WIC Class 1), istnieje regulaminowy wymóg, aby kolumnę wrotkarzy poprzedzał samochód bezpieczeństwa oraz kilka motocykli z dyrektorem wyścigu, sędziami, fotografem, itd. (patrz http://www.world-inline-cup.com/fileadmin/user_upload/wic/2010/Files/Teams/WIC_Rulebook_2010_190410.pdf , str. 13). Jeżeli więc wyścig rozgrywany jest na pętli, łatwo się zorientować, kiedy czołówka będzie nas dublować. Oczywiście nie rozwiązuje to problemu wyprzedzania pomiędzy zawodni(cz)kami nie jadącymi w ścisłej czołówce. Wspominam o tym dlatego, że wykorzystanie samochodu lub przynajmniej motocykla prowadzącego wyścig staje się coraz powszechniejsze także w wyścigach niższej rangi.
Między nami amatorami chyba najlepiej jednak sprawdza się zdrowy rozsądek.
Ostatni post: Rolki inline alpine/skate to ski Najnowszy użytkownik: woodrowlieb075 Ostatnie posty Nieprzeczytane Posty Tagi
Ikony forów: Forum nie zawiera nieprzeczytanych postów Forum zawiera nieprzeczytane posty
Ikony wątków: Bez odpowiedzi Odwpowiedzi Aktywny Gorący Przyklejony Niezaakceptowany Rozwiązany Prywatny Zamknięte