rolki a kontuzja kolana
Mam pytanko do uzytkowników, czy ktos jezdzi na rolkach i jest np. po rekonstrukcji wiazadla krzyzowego przedniego w kolanie albo po wycietej lakotce? A jak tak to czy jezdzicie z jakimis opaskami? Czy jakos sie specjalnie rozgrzewacie przed jazda?
Od 5 roku zycia jezdzilem na lyzwach a po zerwaniu wiazadel z reszta w pilke przestawilem sie na rolki.
Rok temu skrecilem sobie znowu kolano ale to dlatego ze wjechalem w koleine (a jechalem b. szybko) bo nie chcialem stratowac jakis chlopaczków na drodze czego teraz zaluje.
Ale mam zamiar dalej jezdzic na rolkach bo ciezko od tak zrezygnowac. I czy zakladac jakas specjalna orteze na kolano która zabezpieczy przed zbytnim skreceniem kolana, choc to ograniczy ruchy itp. :unsure:
Porozmawiaj z lekarzem. Każda odpowiedź z internetu jest gorsza od oceny specjalisty, a ze zdrowiem lepiej nie eksperymentować.
Lekarza moze nie mieszajmy bo lekarze (konsultowalem sie) nie widza przeszkód w jezdzie na rolkach po rekonstrukcji wiazadel (rolki mniej obciazaja stawy niz przy bieganiu)
Mam tylko pytanie od uzytkownikow ktorzy sa po takich kontuzjach i jak sobie radza z tym zeby znowu nie doszlo do skrecenia kolana.
Po poważnym uszkodzeniu stawu nie ma co mysleć o sporcie bez stabilizatora. Nie dla tego że staw może nawalic, tylko dla tego że jak nawali to może być znaczie gorzej niż przy pierwszym urazie. Popularne wśród sportowców sa stabilizatory firmy Mueller, ale słabo orientuję się w temacie więc może są i inne firmy warte polecenia.
Dzieki za rade, sprawdzalem stabilizatory z tej firmy i faktycznie do wyboru jest troche modeli. Jednak trzeba bedzie takie cudo zalozyc, choc troche bedzie przeszkadzalo no ale lepiej nie ryzykowac kontuzji.
Jeszcze dorwalem jakas rehabilitantke to powiedziala ze odradza stabilizatory bo miesnie nie pracuja tak jak powinny itp. i badz tu madry...
Ta rehabilitantka nie uważała chyba na zajęciach. Istotnie, stabilizator może mieć zły wpływ na mięśnie, ale gdy jest noszony codziennie kilkanaście godzin dziennie. Tak samo jest z kołnierzem ortopedycznym, nie można go nosić często i długo bo to osłabia mięśnie karku. To że będziesz stabilizator zakładał do jazdy nie odbije się negatywnie na twoim zdrowiu.
Mój mężczyzna ma wycięte obie łąkotki i miał rekonstrukcję więzadła krzyżowego, również był łyżwiarzem szybkim. Jeździ na rolkach bez żadnej opaski czy stabilizatora- rolki bardzo mu pomagają, jeśli dłużej nie jeździ to wtedy "czuje kolano", także minimum raz w tygodniu stara się jeździć. To tak z życia wzięty przykład:) Pozdrawiam
Po 20 latach trenowania koszykówki w 2008 r. zerwałem prawe więzadło krzyżowe, a w pakiecie uszkodziłem też łąkotkę boczną i przyśrodkową. Po 3 operacjach i 9 miesiącach rehabilitacji wróciłem do świata żywych i sprawnych. jestem teraz ponad 3 lata po rekonstrukcji i jest ok. Zmieniłem dyscyplinę z koszykówki na pływanie, rower, łyżwy i rolki. Za przyzwoleniem ortopedy i rehabilitanta zacząłem jeździć, tyle że dla pewności jeżdżę na łyżwach i rolkach w krótkiej sportowej ortezie polskiej firmy Erhem z Dębicy. Używam jej na łyżwach i rolkach i jak na razie jest bardzo ok, a cena w granicach 200 zł, więc naprawdę niewiele.
Jazda na rolkach nie obciąża znacząco kolana, zaznaczam, że jeżdżę fitnessowo sam i z 7 letnią córką - fanką wszelkich sportów:P. Bardziej boli mnie kolano od bezczynności, albo na zmianę pogody, ale to ostatnie już się nie zmieni, po rekonstrukcji mam to w pakiecie. Oczywiście były bardziej psychiczne problemy z wyjściem na rolki i brakiem wiary w stabilność kolana, ale teraz w zasadzie tylko blizny pooperacyjne przypominają mi o urazie.
Tak czy inaczej - jeśli ktoś nie jest pewny, lepiej poradzić się lekarza, ale bardziej zaszkodzi brak ruchu niż czynne uprawnianie sportu.
Ostatni post: Rolki inline alpine/skate to ski Najnowszy użytkownik: ezekielgranata Ostatnie posty Nieprzeczytane Posty Tagi
Ikony forów: Forum nie zawiera nieprzeczytanych postów Forum zawiera nieprzeczytane posty
Ikony wątków: Bez odpowiedzi Odwpowiedzi Aktywny Gorący Przyklejony Niezaakceptowany Rozwiązany Prywatny Zamknięte