Nightskating Warszawa – jak to wszystko się zaczęło

Nightskating Warszawa – jak to wszystko się zaczęło

Nighskating – czyli nocne przejazdy ulicami miast zdobywa coraz większą rzeszę zwolenników (i uczestników). Największe tego typu imprezy odbywają się niewątpliwie w Warszawie. W ostatnim tego typu przejeździe wzięło udział 2105!.

Przedstawiamy Wam historię, jak to wszystko się zaczęło.

Sam NightSkating przyciąga ludzi w różnym wieku, najmłodsi uczestnicy to dzieci ok. 5-6 r.ż., najstarsi ok. 70 r.ż. Przyjeżdżają osoby z różnych miast, zaczynając od tych pod Warszawą, kończąc na miastach z drugiego końca Polski (Wrocław, Sopot). Na jednym z przejazdów pojawiła się aktorka znana z serialu “Na Wspólnej”, Joanna Jabłczyńska, która bardzo dobrze wspomina przejazd. Podczas jednego z zeszłorocznych przejazdów, przejazd gościł ekipę z największej chińskiej telewizji CCTV.

W tym roku, honorowym patronatem wydarzenie objął Warszawski Ośrodek Sportu i Rekreacji, co jest dość sporym wyróżnieniem.

Ale od początku. Warszawskie Stowarzyszenie Rolkarskie POLSKATER powstało w 2009 roku. Głównym celem, zgodnie ze statutem, jest popularyzowanie wszystkich dyscyplin wrotkarskich, poprzez organizację imprez sportowych oraz działania na rzecz poprawy infrastruktury wrotkarskiej w Polsce. Członkami stowarzyszenia są zarówno osoby, dla których jazda na rolkach to tylko forma spędzenia wolnego czasu, jak i osoby, dla których jest to prawdziwa pasja i sposób na życie. Jeszcze jako nieformalna grupa warszawskich rolkarzy uczestniczyliśmy w wielu zawodach i imprezach wrotkarskich – w Polsce i za granicami naszego kraju.

Początki Nightskatingu na świecie

Kiedy na początku lat 90-tych w San Francisco grupa przyjaciół zaczęła spotykać się regularnie o zachodzie słońca, by przemierzać ulice miasta na jeszcze mało znanych łyżworolkach, nikt nawet nie przypuszczał, jak ważne miejsce w świecie sportu zajmie ta dyscyplina. W zawrotnym tempie do grupy zaczęli dołączać kolejni amatorzy jazdy na rolkach. Wtedy właśnie powstał pierwszy Nightskating.

W krótkim czasie fala zachwytu rolkami dotarła również do Europy, gdzie już pod koniec lat 90- tych mieszkańcy m.in.: Paryża, Genewy, Kopenhagi, Wiednia, Frankfurtu nad Menem, Drezna i Amsterdamu mogli cieszyć się nocną jazdą ulicami swoich miast. Z biegiem czasu regularne, nocne przejazdy zaczęły wpisywać się w kalendarze imprez cyklicznych, stając się stałymi miejscami spotkań mieszkańców i swoistymi atrakcjami turystycznymi.
Idea zorganizowania Nightskatingu w Polsce powstała z symbiozy zamiłowania organizatorów do sportu i dobrej zabawy. Pomysł narodził się latem 2010 roku i od tamtego czasu udoskonalali go tak, aby impreza była atrakcyjna i bezpieczna, a zarazem dostarczała uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń.

Idea

Nightskating polega na przejeździe na rolkach, w godzinach wieczornych, głównymi, ulicami miasta, po których w ciągu dnia jeżdżą setki tysięcy samochodów. Ideą Nightskatingu jest promocja jazdy na rolkach jako sportu masowego. W związku z tym, aby pokazać ludziom ile osób uprawia wrotkarstwo przejazdy w ramach Nightskating Warszawa ruszają z centrum stolicy. Celem programu jest także podjęcie działań na rzecz zwiększenia dostępu do rekreacji w miejscu zamieszkania poprzez promocję jazdy na rolkach, jako dziedziny sportu dla każdego niezależnie od wieku.

Możliwość przejechania się na rolkach Marszałkowską, Alejami Jerozolimskimi, czy Puławską. Nierealne prawda? Dzięki inicjatywie Warszawa Nightskating niemożliwe staje się możliwe! Już od dwóch lat mieszkańcy prawie 4 milionowej aglomeracji warszawskiej mogą poznawać stolicę z nieco innej perspektywy – przemierzając główne arterie Warszawy na ośmiu kółkach. Ilość osób biorących dział w imprezach czyni z Nightskating Warszawa drugi na świecie co do wielkości nocny event dla miłośników jazdy na rolkach.

Organizator imprezy – WSR Polskater Rollerblade – zadbał, aby trasy przejazdu przebiegały głównymi ulicami miasta, obok najbardziej charakterystycznych miejsc, jak Pałac Kultury i Nauki, Belweder czy Stadion Narodowy. Nightskating w Warszawie to nie zawody sportowe, ale przede wszystkim impreza organizowana przez rolkarzy i dla rolkarzy, a przy tym dobra zabawa dla wszystkich miłośników jazdy na rolkach. Fakt, iż przejazdy odbywają się w godzinach wieczornych, dodaje atrakcyjności wydarzeniu, czyniąc z Warszawa Nightskating turystyczno-sportową wizytówkę stolicy. Przejazd jest zabezpieczony przez policję oraz specjalny zespół rolkarzy, który zabezpiecza ulice na czas przejazdu, tak aby wszyscy miłośnicy 8 kółek czuli się swobodnie i bezpiecznie. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwa grupa ratowników medycznych z Grupy Pomocy Humanitarnej Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Motocyklowego Ratownictwa Medycznego Moto-Medic.

Nightskating Warszawa jest największą imprezą wrotkarską w Polsce oraz jedną z największych imprez dla rolkarzy na świecie.

Od pomysłu do realizacji…

Dziesiątki maili, setki sms-ów i długie godziny rozmów… ale udało się. 9 czerwca prawie 300 rolkarzy wyruszyło na trasę pierwszego w historii Warszawa Nightskating, czyli nocnego przejazdu rolkarzy ulicami stolicy. Pozytywny odzew z jakim spotkała się inicjatywa utwierdził organizatorów w przekonaniu, iż w Warszawie brakuje tego typu imprez dla miłośników 8 kółek. Patrząc pod kątem rolek, to w stolicy właściwie ciężko mówić o infrastrukturze wrotkarskiej. Nieliczne asfaltowe ścieżki, skateparki, których ilość można policzyć na palcach jednej ręki oraz parki, po których jazda ogranicza się do slalomu miedzy ludźmi. Wszystkie te rzeczy bardzo komplikują życie rolkarzy w stolicy. Aby choć trochę ubarwić szarą codzienność skaterów w stolicy organizatorzy postanowili zorganizować nocne przejazdy rolkarzy po mieście pod hasłem “Nightskating Warszawa”. Na co dzień dostępne tylko dla ruchu samochodowego – Puławska, Marszałkowska, Górczewska czy Aleje Jerozolimskie miały stać się miejscem do jazdy dla prawie 2 tysięcy rolkarzy, którzy wzięli udział w Nightskating Warszawa w 2011 roku.

Nightskating Warszawa w liczbach

12 – edycji odbyło się roku 2012 w ramach cyklu Nightskating Warszawa
13 – dzielnic Warszawy Nightskating odwiedził w ub. roku.
23 – tyle kilometrów wynosiła długość najdłuższej trasy w 2012r., którą uczestnicy pokonali podczas 9.edycji
108 – osób wzięło udział w „deszczowej” 10.edycji WNS – padało cały dzień
220 – kilometrów w ciągu sezonu przejechali najwytrwalsi uczestnicy
1113 – tyle osób średnio brało udział w przejeździe. Dla porównania w 2011 roku było to tylko 265 osoby.
1766 – osób wzięło udział w rekordowej 9.edycji (w 2011r. roku 344 osoby)
5500 – ponad tylu fanów ma na swoim facebookowym fanpagu, co czyni największym fanpagem o tematyce rolkowej w Polsce
13357 – osób uczestniczyło łącznie we wszystkich edycjach WNS w 2012r.
106 000 – a nawet i więcej kółek przetoczyło się w 2012 roku po stołecznych ulicach w ramach WNS
260 000 – prawie tyle kilometrów łącznie pokonali w 2012 roku wszyscy uczestnicy Nightskating Warszawa. Podczas rekordowej 9. edycji łączna ilość kilometrów przejechanych przez uczestników pozwoliłaby objechać równik dookoła.

Terminy przejazdów w 2013r.

11 kwietnia – 444 osoby
25 kwietnia – 2105 osób
9 maja
30 maja
13 czerwca
27 czerwca
11 lipca
1 sierpnia
15 sierpnia
5 września
19 września
3 października

Plan na ten rok to oprócz przejazdów nocnych także kilka przejazdów dziennych odbywających się w soboty, takich rodzinnych, których trasy będą o wiele krótsze.

Bieżące informacje i planowane trasy znajdziecie na oficjalnej stronie Nightskating Warszawa – www.nightskating.waw.pl

Dziękujemy Michałowi Machowskiemu i Marcinowi Hawryluk za udostępnienie materiałów.

Poniżej kilka zdjęć z Nightskating Warszawa

{gallery}NSWarszawa{/gallery}

Dodaj komentarz