Park Ladronka – Praga, Czechy

Park Ladronka – Praga, Czechy

Praga jest bardzo pięknym miastem. Stare miasto rozciąga się na dużo większym obszarze, a ilość magicznych miejsc przekracza wszelkie normy. Jest jedna drobna bolączka z tym miastem… turyści.

Trudno to sobie wyobrazić, ale prawie w każdym zakątku zabytkowej części tego miasta (a to jest ogromny obszar) jest ruch jak na Floriańskiej w Krakowie w szczycie sezonu.

Na szczęście to piękne miasto dba nie tylko o turystów, dla swoich mieszkańców stworzyła miejscówki, które idealnie spełniają się jako miejsca rekreacji i wypoczynku. Jednym z takich miejsc jest Ladronka Park. Idealne miejsce dla aktywnych ludzi i co najważniejsze – prawie nie ma tam typowych turystów.

Park znajduje się w strefie 6, zaledwie 15 min tramwajem od centrum. Dzięki temu, iż położony jest w górnej części miasta roztacza się z niego piękna panorama na Pragę.
Historia parku sięga X wieku. Na jego terenie rozpoczęto wydobycie kamienia – margielu. Po tym jak kopalnie się wyczerpały przed I Wojną Światową, teren został przeznaczony na pola ćwiczebne dla wojska.
Po II Wojnie Światowej został utworzony park. Swój aktualny wygląd uzyskał w latach 2002 – 2010, wtedy to nadano mu charakter terenu rekreacyjnego.

Aktualnie na ternie parku jest zrobiona asfaltowa trasa długości około 2km. Każdy koniec trasy zakończony jest pętlą. Asfalt podzielony jest na pół z wyraźnie zaznaczonym kierunkiem jazdy.
Dla chętnych otwarto wypożyczalnie rolek.

Klimatyczna restauracja, ośrodek fitness z siłownią. Boiska do siatki i piłki na piasku. Wzdłuż ścieżki umieszczono przyrządy do ćwiczeń. Dla najmłodszych plac zabaw. wszystko to zachowane w idealnej czystości – niesamowity plus Pragi, wszędzie są dostępne worki na psie kupy.
Dla bardziej wybrednych jest też obszar bardziej dziki, zalesiony, z licznymi ławeczkami ukrytymi pośród drzew – gwarantujący chwile ciszy i spokoju.

Park ten opisuję ponieważ zobaczyłem, że można zrobić atrakcyjne, pomysłowe, czyste i ogólnodostępne miejsce w centrum miasta. Mamy Błonia – może warto pokazać naszym urzędnikom, że nie trzeba szukać daleko inspiracji aby zadbać o piękny kawałek zieleni, a jednocześnie uczynić go w pełni funkcjonalnym – na razie mamy dwa betonowe kolosy dla piłkarzy. Kiedy będzie nasza kolej?

Lokalizacja:

Wyświetl większą mapę

Kilka fotek:

{gallery}ladronka{/gallery}

Dodaj komentarz